Język:

Miejsca

Przemyśl

Miasta,miasteczka, miejscowości

Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Pogórze Karpackie
Odległość od Green Velo
0.37 km
Kontakt
Adres:
Rynek 1, 37-700 Przemyśl
Telefon:
16 678 68 20
Udogodnienia
Udogodnienia rowerowe

Przemyśl jest jednym z najstarszych miast w Polsce, którego początki datowane są na X wiek. Ze względu na strategiczne położenie na trasie handlowej ze wschodu na zachód gród średniowieczny był narażony na liczne najazdy wroga. Dlatego na miejscu drewnianego zamczyska w 1340 roku wzniesiono Zamek Kazimierzowski górujący nad starówką, który spełniał funkcje obronne.

Po wielokrotnych przebudowaniach zamek w obecnym kształcie pochodzi z początku XX wieku, a na dziedzińcu odsłonięto zarys romańskiej rotundy. Ponadto zamek od 1884 roku jest siedzibą Przemyskiego Towarzystwa Dramatycznego "Fredreum". Starówka przemyska jest najlepiej zachowana w województwie podkarpackim, a miasto szczyci sie największą liczba obiektów zabytkowych spośród wszystkich miast w województwie. Urokliwe kamienice, wąskie uliczki i typowa galicyjska architektura podnoszą atrakcyjność miasta. Na przemyskim rynku można dostrzec symbol miasta, czyli fontannę z przemyskim niedźwiadkiem.

W Przemyślu znajduje sie siedziba archidiecezji przemyskiej w archikatedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela. Miasto jest również bardzo ważnym ośrodkiem prawosławnym, a główna świątynia to archikatedra bizantyjsko-ukraińska św. Jana Chrzciciela. Na uwagę zasługują również budynki użyteczności publicznej odznaczające się bogatą architekturą galicyjską, jak dworzec kolejowy, urząd miasta czy urząd wojewódzki.

Kolejnym ciekawym miejscem w Przemyślu jest Kopiec Tatarski, którego początki sięgają IX wieku i są związane z kultem bogów słowiańskich. Ze wzniesienia roztacza się zapierająca dech w piersiach panorama miasta i Pogórza Przemyskiego. Na szczycie znajduje sie stacja początkowa wyciągu narciarskiego oraz park rekreacyjny. Ze względu na położenie na brzegu Sanu pomiędzy Pogórzem Przemyskim a Bramą Przemyską w mieście ulokowano kilka wewnętrznych fortów Twierdzy Przemyśl, które okazały się pomocne podczas walk w czasie I wojny światowej. 

 
ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013