Język:

Miejsca

Zamek w Krasiczynie

Zamki, pałace, dwory

Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Pogórze Karpackie
Odległość od Green Velo
3.09 km
Kontakt
Adres:
Krasiczyn 179, 37-741 Krasiczyn
Telefon:
16 671 83 12
Adres e-mail:
Strona www:
Udogodnienia
Udogodnienia rowerowe

W niewielkiej odległości od Przemyśla między wzgórzami Pogórza Przemyskiego w Krasiczynie znajduje się wspaniała rezydencja rodu Krasickich. Zamek zbudowano na przełomie XVI i XVII wieku w stylu renesansowo-manierystycznym. Na zewnątrz można podziwiać charakterystyczne sgraffiti, a wzdłuż dziedzińca ciągną się krużganki. Przy zamku znajdują się 4 wieże: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka. Wnętrza są dobrze zachowane, a salą reprezentacyjną jest Izba Stołowa Wielka Królewska. Zamek jest otoczony parkiem, w którym rośnie wiele drzew i krzewów ozdobnych.

W okresie XVIII wieku zamek był najeżdżany i łupiony. W latach 30. XIX wieku posiadłość trafiła w ręce Sapiehów, którzy pozostali właścicielami do 1939 roku. Podczas II wojny światowej zamek został zniszczony, a w okresie PRL został przejęty przez Technikum Leśne. W 1996 roku przeprowadzono szeroki zakres prac budowlanych i konserwatorskich. Obecnie zespół zamkowo-parkowy w Krasiczynie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji magnackich w województwie podkarpackim. Park jest szczególnie atrakcyjny wczesnym latem, gdy kompozycje roślinne są pięknie ukwiecone.

 
ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013