Centrum Nauki Leonardo da Vinci oraz zespół pałacowo-parkowy w Podzamczu Chęcińskim
Zamki, pałace, dwory
Na początku XVII wieku, Starosta chęciński Jan Branicki herbu Gryf, wzniósł dwór obronny na miejsce istniejącego wcześniej folwarku. Następnie dwór rozbudowano, dodając oficynę i przekształcając siedzibę obronną na reprezentacyjny pałac, najprawdopodobniej według projektów słynnego architekta Tylmana z Gameren, który był m.in. architektem królewskim Michała Korybuta Wiśniowieckiego.
Dziś pałac wchodzi w skład Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego.
Tematem wystawy jest zdrowy organizm ludzki – dobrze funkcjonujące ludzkie ciało, które pozwala zachować sprawność fizyczną i umysłową. Wystawa ma uświadomić zwiedzającym, jak złożony i wymagający jest organizm ludzki. Przedstawia pięć czynności życiowych człowieka (oddychanie, bicie serca, reakcja na bodźce, utrzymanie postawy pionowej ciała oraz odżywianie), które utrzymują organizm w stanie biologicznej równowagi. Jednocześnie wskazuje czynniki, które najczęściej ją zakłócają i powodują osłabienie ciała. Na wystawę składa się wiele stanowisk multimedialnych i mechatronicznych.
Patronem wystawy jest Leonardo da Vinci – twórca najpopularniejszego rysunku na świecie. Zwiedzający mogą zatem poznać postać włoskiego mistrza oraz ideę idealnych proporcji ludzkiego ciała przy stanowisku poświęconemu „Człowiekowi Witruwiańskiemu”. Każdy ma możliwość stworzenia własnej, zindywidualizowanej postaci witruwiańskiej odpowiadającej jego sylwetce. Młodzież i dzieci mogą przeprowadzać eksperymenty naukowe poznając tajemnice przyrody. Z kolei nauczyciele mają możliwość wykorzystać nowoczesne i innowacyjne metody kształcenia dla najmłodszych zdecydowanie różniące się od tych w szkole. Natomiast odwiedzające Centrum rodziny spędzą mile i ciekawie wolny czas. Chcemy połączyć wiele dziedzin i dawać wszystkim możliwość rozwoju.
Oferta RCNT jest skeirowana do grup zorganizowanych i turystów indywidualnych. Oprócz jednorazowego zwiedzania wystawy pod okiem animatorów, obiekt dysponuje zapleczem pomieszczeń, sal i laboratoriów do organizacji warsztatów i zajęć naukowych. RCNT zaprasza do kontaktu placówki naukowe i kulturalne oraz instytucje zainteresowane organizacją warsztatów i konferencji. Przy obiekcie znajduje się restauracja i pokoje hotelowe, które dopełniaja oferty obiektu.