Język:

Miejsca

Sanktuarium Błogosławionych Unitów Podlaskich w Pratulinie

Zabytki sakralne

Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Dolina Bugu
Odległość od Green Velo
0.09 km
Kontakt
Adres:
Rokitno 21, 21-504 Pratulin
Telefon:
83 34 54 140
Udogodnienia rowerowe

Likwidacja przez carat kościoła unickiego w Królestwie Polskim i rozszerzanie wpływów cerkwi prawosławnej nie zawsze przebiegały pokojowo. Na nadbużańskich terenach unici stawiali opór, dając nawet najwyższą ofiarę życia. Taki dramat rozegrał się 26 stycznia 1874 r. w Pratulinie, gdzie wojska carskie strzelały do tłumu parafian, broniących cerkwi przed przejęciem przez prawosławnych duchownych.

Od kul zginęło 13 wiernych, ponad 100 zostało rannych, a cerkiew rozebrano. Ofiary masakry zostały w 1996 r. beatyfikowane jako męczennicy za wiarę. Ich relikwie przechowywane są w kościele parafialnym w Pratulinie, gdzie w ostatnich latach powstało sanktuarium Błogosławionych Unitów Podlaskich. W ładnym podlaskim pejzażu urządzono drogę krzyżową, a w miejscu rozebranej cerkwi postawiono drugą, przeniesioną z gminy Stanin w powiecie łukowskim. Drewniany zespół cerkiewny, z dzwonnicą i ogrodzeniem z bramką, pełni funkcję martyrium z muzeum i ośrodkiem dokumentacji prześladowań podlaskich unitów.

Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich
Pratulin 19
21-504 Rokitno
tel. 83 34 54 140
www.sanktuariumpratulin.pl
e-mail: parafiapratulin@wp.pl
czynne: codziennie w godz. 9.00-18.00
Są stojaki rowerowe

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013