Język:

Miejsca

Sanktuarium Maryjne w Kodniu

Zabytki sakralne

Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Dolina Bugu
Odległość od Green Velo
0.46 km
Kontakt
Adres:
Rynek 1, 21-509 Kodeń
Telefon:
83 37 54 119
Adres e-mail:
Strona www:
Udogodnienia rowerowe

Najsłynniejsze maryjne sanktuarium nad Bugiem, związane jest z magnackim rodem Sapiehów. Swoją sławę zawdzięcza sensacyjnej historii obrazu Madonny de Guadalupe, pochodzącego ponoć z papieskiej kaplicy w Rzymie.

Według legendy, spopularyzowanej przez Zofię Kossak-Szczucką w książce „Błogosławiona wina”, obraz miał wykraść fundator kodeńskiego sanktuarium książę Mikołaj Pius Sapieha, który pielgrzymował do Rzymu w intencji odzyskania zdrowia. Cudowny obraz Matki Boskiej Kodeńskiej zyskał wspaniałą oprawę w postaci renesansowego kościoła, odbudowanego po potopie szwedzkim w stylu barokowym (we wnętrzu zachowały się jednak renesansowe sztukaterie sklepień). Z bazyliką sąsiaduje duży zespół zabudowań klasztornych Misjonarzy Oblatów, którzy prowadzą tu dom pielgrzyma, muzeum misyjne i ornitologiczne oraz sklep ze zdrową żywnością. Z dawnego zamku Sapiehów zachowały się resztki murów i piwnice oraz piękna murowana kaplica z I poł. XVI w., łącząca późnogotycką architekturę z renesansowymi detalami kamieniarskimi.

Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej
ul. Rynek 1
21-509 Kodeń
www.koden.com.pl,
e-mail: oblaci@koden.com.pl
tel.  83 37 54 119
czynne: codziennie w godz. 07.00-19.00
Są stojaki rowerowe

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013