Język:

Miejsca

Sławatyccy brodacze

Muzea, parki etnograficzne, skanseny

Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Dolina Bugu
Odległość od Green Velo
0.06 km
Kontakt
Adres:
Rynek 14
Telefon:
83 37 83 358
Adres e-mail:
Strona www:

Brodacze, barwni przebierańcy pojawiający się w okresie świąteczno-noworocznym na sławatyckich ulicach, to najbardziej oryginalny przejaw folkloru i obyczajowości na nadbużańskich ziemiach. Brodacz, z twarzą zakrytą maską i brodą, ma na sobie gruby barani kożuch, słomiane buty oraz kostur, którym stuka w ziemię i zaczepia przechodniów, szczególnie młode panny. Najważniejszym elementem stroju jest wysoka cylindryczna czapa, przystrojona setkami bibułkowych kwiatów i wstążek.

Co roku tuż przed sylwestrem w Sławatyczach odbywa się konkurs na najładniejszy strój brodacza, a w centrum wsi stoją parometrowe rzeźby brodaczy. Skąd jednak nad Bugiem wzięli się tacy przebierańcy – nie wie nikt! Prawdopodobnie ten oryginalny karnawałowy obyczaj zrodził się z połączenia zwyczajów różnych mieszkańców tzw. „państwa sławatyckiego”, stanowiącego niegdyś część bialskich dóbr Radziwiłłów. Byli to Polacy , Ukraińcy, Żydzi, a także „olęderscy” osadnicy z Pomorza i Kaszub. W Sławatyczach zachowały się aż cztery cmentarze (katolicki, prawosławny, protestancki i żydowski), a w centrum wsi stoją po sąsiedzku kościół i cerkiew.

Urząd Gminy Sławatycze
Rynek 14
21-515 Sławatycze
tel. 83 37 83 358
www.slawatycze.pl
e-mial: gmina@slawatycze.pl

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013