Język:

Miejsca

Dąb Bolko i park w Hniszowie

Ogrody botaniczne, ogrody zoologiczne, parki

Województwo:
Lubelskie
Królestwo:
Polesie
Odległość od Green Velo
6 km
Kontakt
Adres:
ul. Lubelska 63, 22-100 Ruda Maleniecka, Hniszów
Telefon:
82 56 53 667
Adres e-mail:
Strona www:

Największy i jeden z najstarszych dębów w regionie lubelskim, liczący 9 m w obwodzie i blisko 30 wysokości oraz rozpiętości korony. Nazywany Bolko, zgodnie z tradycją na pamiątkę Bolesława Chrobrego, który na pocz. XI w. przemierzał z wojskiem polsko-ruskie pogranicze w marszach na Kijów. Naukowcy orzekli jednak, że dąb liczy sobie nie tysiąc, ale ok. 500 lat.

Po dworsko-parkowym zespole Karpińskich w nadbużańskim Hniszowie pozostała część parku z kilkuset drzewami, w tym kilkanaście drzew pomnikowych, m.in. dęby szypułkowe (z Bolkiem jest ich sześć), a także jesion wyniosły, iglicznia trójcierniowa, brzoza brodawkowata. Pomnikowe okazy można zobaczyć wybierając się na spacer ścieżką  przyrodniczo-historyczną „Bolko” (1,2 km, ok. 0,5 godz.). Na trasie spaceru jest też dawny staw dworski w starorzeczu Bugu, otoczony szuwarami, a z niektórych miejsc ścieżki można oglądać szerokie panoramy nadbużańskiej doliny. Latem w parku organizowany jest sportowo-rekreacyjny festyn „Bolkowanie w Hniszowie”, połączony z kulinarnym konkursem i kiermaszem „Nadbużańska Akademia Smaku”. W trakcie festynu odbywa się też spływ kajakowy rzeką Uherką , jednym z dopływów Bugu.

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013