Język:

Miejsca

Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu

Zabytki techniki

Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Odległość od Green Velo
13.06 km
Kontakt
Adres:
Maleniec 54, 26-242 Maleniec
Telefon:
+48 41 373 11 42
Adres e-mail:
Strona www:
Udogodnienia
Udogodnienia rowerowe

W położonym 24 km na zachód od Końskich Maleńcu, nad rzeką Czarną, zlokalizowany jest zabytkowy zespół walcowni i gwoździarni posiadający już ponad 200-letnią historię. Założony został w 1784 r. przez kasztelana łukowskiego Jacka Jezierskiego, który oprowadzał po nim latem 1787 r. króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i ucztę dla niego wydał. Przez lata zmieniali się właściciele modernizując park maszynowy i zmieniając profil produkcji.

Spośród doskonale zachowanych do dziś elementów wyposażenia zakładu do najbardziej interesujących zaliczyć trzeba: cykl produkcyjny – walcowania blach oraz wytwarzania z nich narzędzi gospodarczych, hale walcowni, gwoździarni i szpadlarni z 1839 r. oraz unikalne maszyny i koła wodne. Zespół przestrzenny zakładu w Maleńcu wpisany w dniu 21.06.1967 r. do rejestru zabytków województwa (wówczas kieleckiego) składa się z: układu hydroenergetycznego, budynków produkcyjnych, osiedla fabrycznego i drogi tzw. „kasztelańskiej”. Co roku w lipcu podczas festiwalu technologiczno-turystycznego „Kuźnice Koneckie” można zobaczyć wprowadzane w ruch zabytkowe maszyny i urządzenia.

Obiekt dysponuje własnymi pokojami noclegowymi z pełnym zapleczem pobytowym, w tym aneksem kuchennym, sprzętem AGD, pełną zastawą kuchenną. Przy obiekcie działa 80-osobowa, w pełni wyposażona w sprzęt multimedialny, sala konferencyjna i bankietowa. Do dyspozycji gości oddano również murowany grill, zadaszone miejsce piknikowe, staw ze stanowiskami do wędkowania. W pobliżu obiektu przebiegają liczne ścieżki rowerowe i szlaki piesze. Obiekt znajduje się na terenie chronionym „Natura 2000”.

 

Centrum Informacji Turystycznej w Końskich
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Końskie
ul. Partyzantów 1
26-200 Końskie
tel. 41 372 90 88
www.konskie.travel
e-mail: informacja@konskie.travel

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013