Język:

Miejsca

Braniewo

Miasta,miasteczka, miejscowości

Województwo:
Warmińsko-Mazurskie
Królestwo:
Nad Zalewem Wiślanym
Odległość od Green Velo
0.16 km
Kontakt
Adres:
Katedralna 7
Telefon:
55 644 33 03
Strona www:

Wzdłuż Pasłęki szlak Greenvelo prowadzi do powiatowego miasta Braniewa liczącego 18,3 tys. mieszkańców.

Prawa miejskie uzyskało 1254 r. i jest najstarszym na Warmii. Na granicy miasta, nad rzeka Pasłęką znajduje się barokowy kościół Św. Krzyża z pocz. XVIII w . Braniewo to dawniej port morski należący do Hanzy, ośrodek oświatowy i wydawniczy, dziś niewielka przystań jachtowa z zapleczem turystycznym. W 1565 roku osiedli tu sprowadzeni do Polski przez kardynała Hozjusza jezuici, którzy prowadzili szkołę. Od 1912 roku jej następczyni miała prawa akademickie.

Miasto straciło wiele cennych zabytków w czasie II wojny światowej. Kilka ważnych obiektów zabytkowych odbudowano ze zniszczeń. Nad miastem góruje gotycki kościół z XIV w. pw. Św. Katarzyny podniesiony z ruin w latach 80. XX w . W dawnej fosie mieści sie ogród zoologiczno-botaniczny. Poza obrębem Starego Miasta stoi barokowy dom konwertytów z XVIII w., obecnie biblioteka.  Przy drodze wylotowej w kierunku Fromborka duży cmentarz wojenny żołnierzy Armii Czerwonej poległych w 1945 roku. W Braniewie istnieje kolejowe przejście międzynarodowe z Rosją, a w pobliskich Grzechotkach przejście drogowe.

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013