Język:

Miejsca

Cerkiew w Gorajcu

Zabytki sakralne

Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Roztocze
Odległość od Green Velo
8.4 km
Kontakt
Adres:
37-611 Gorajec
Telefon:
+48 721 656 531, +48 510 820 855
Udogodnienia
Udogodnienia rowerowe

Cerkiew w Gorajcu pw. Narodzenia NMP to jeden z najstarszych, a zarazem najmniej znanych obiektów tego typu w Polsce. Na przestrzeni lat uczęszczały do niej pokolenia wiernych, wśród których znajdowali się wyznawcy aż trzech religii. Ponad 400 letnia drewniana świątynia ciągle żyje i pomimo, że wieś prawie zniknęła z mapy, ona ciągle trwa. Remont przywrócił jej oryginalny, XVI wieczny wygląd, a całość uzupełniła renowacja wspaniałego ikonostasu i sensacyjne odkrycie pierwotnych polichromii.

Gorajecka cerkiew została zbudowana w 1586. Należy do najstarszych obiektów drewnianego budownictwa cerkiewnego w Polsce. Świątynia ma trójdzielną budowę, doskonale widoczną poprzez charakterystyczne 3 kopuły. Składają się na nią: Babiniec - umieszczony najbardziej na wschód; Nawa - środkowa część świątyni zakończona ikonostasem; Prezbiterium wraz z ołtarzem. Cerkiew położona jest w pięknej, spokojnej okolicy. Obiekt stanowi jedną z największych atrakcji Roztocza Wschodniego.

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013