Język:

Miejsca

Dom Wójta (Dom Ariański) w Rakowie

Inne zabytki

Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Kontakt
Adres:
ul. Sienieńskiego 5, 26-035 Raków
Strona www:

Raków to wieś położona na południowo-wschodnim skraju powiatu kieleckiego. Niegdyś było to prężnie rozwijające się miasto, które w XVI stuleciu stanowiło bezpieczną przystań dla protestantów. Wystarczy krótki spacer spokojnymi uliczkami, by odkryć miejską przeszłość Rakowa. Jednym z budynków, który świadczy o niej w sposób dobitny, jest tak zwany Dom Wójta, nazywany również Domem Ariańskim. Budowlę wzniesiono na przełomie XVI i XVII stulecia w modnym wówczas stylu późnego renesansu. Co ciekawe, to budynek murowany, który musiał znacznie wyróżniać się na tle drewnianej zabudowy Rakowa. Jego pierwszym właścicielem był Jan Siekierzyński, który sprzedał go aptekarzowi (a zarazem wójtowi Rakowa), Samuelowi Goryszowskiemu. W późniejszych latach dom często zmieniał właścicieli i funkcje. Wiemy, że działały tu między innymi karczma, sklep i mieszkania.

 Szczęśliwie budynek przetrwał II wojnę światową, a po 1945 mieścił się w nim między innymi skład nawozów, swoją siedzibę miał tu także Urząd Stanu Cywilnego oraz Gminna Biblioteka Publiczna. Po niedawnej rewitalizacji, wnętrza Domu Wójta udostępnione są dla zwiedzających. Warto zajrzeć do środka, by poznać ciekawy układ pomieszczeń (w budynku na planie wydłużonego prostokąta znajduje się 5 sal). Na szczególną uwagę zasługuje tak zwana izba południowa. Rozciąga się ona na całą szerokość budynku. Nakrywa ją sklepienie kolebkowe z lunetami i bogatą dekoracją. Tutaj znajdziesz także okienko w charakterystycznym dla renesansu obramieniu. Odwiedzający Dom Ariański mogą skorzystać z usług punktu informacji turystycznej oraz zapoznać się z wystawą poświęconą dziejom Rakowa. Poznasz tu sylwetki osób, które kształtowały myśl ariańską. Prześledzisz historię miasta i dowiesz się, które zabytki miasteczka warto jeszcze odwiedzić.

Dom Wójta (Dom Ariański) w Rakowie
ul. Sienieńskiego 5
26-035 Raków
www.rakow.pl

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013