Język:

Miejsca

Muzeum Śliwki - Szydłów

Muzea, parki etnograficzne, skanseny

Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Kontakt
Adres:
Rynek 21, 28-255 Szydłów
Telefon:
+48 502 417 088

Szydłów nie bez kozery nazywany jest stolicą polskiej śliwki. Czyste powietrze, woda i wapienna gleba dotleniająca korzenie drzew sprawiają, że uprawiane tu owoce mają niepowtarzalny wygląd, aromat i, oczywiście, smak. Śliwka szydłowska posiada prestiżowy europejski znak jakości "chronionych oznaczeń geograficznych".

 O tradycjach sadowniczych Szydłowa dowiesz się więcej zwiedzając jedyne w Polsce i trzecie na świecie (po Francji i Portugalii) Muzeum Śliwki. Znajdziesz je w samym sercu szydłowskiego rynku, w budynku dawnego ratusza. Zobaczysz tu modele owoców 45 odmian śliwek, które z powodzeniem uprawiane są w szydłowskich sadach. Poznasz także tradycyjną metodę suszenia szydłowskiej śliwki na tak zwanych laskach, która zapewnia temu owocowi niepowtarzalny smak, którego próżno szukać w innych zakątkach Polski. Koniecznie zajrzyj też do znajdującego się tuż obok butiku śliwkowego, gdzie kupisz przetwory ze śliwki (na słodko i na słono), a także słodycze (w tym słynną szydłowską śliwkę w czekoladzie) oraz śliwkowe gadżety. W sezonie letnim zaplanuj tu dłuższy pobyt, by odpocząć w klimatycznej kawiarni i spróbować lodów… oczywiście z wędzoną szydłowską śliwką.

Muzeum Śliwki
Butik śliwkowy, Stary Ratusz

Rynek 21
28-255 Szydłów
tel. +48 502 417 088, 797 355 094
rezerwacje@muzeumsliwki.pl
www.muzeumsliwki.pl

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013