Język:

Miejsca

Kirkut w Wisach

Zabytki sakralne

Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Kontakt
Adres:
Wisy, gmina Radoszyce, 26-230 Radoszyce, Wisy
Telefon:
+48 607 983 265

Cmentarz żydowski (kirkut) położony jest w lesie sosnowym, na tak zwanej Królowej Górze, w nieopodal miejscowości Wisy. Założenie powstało prawdopodobnie przed 1789 rokiem. W 1843 spoczął tu cadyk Isachar Dow Beer – założyciel chasydzkiej dynastii Radoszyc, która działała w miejscowości jeszcze przed II wojną światową. Cadyk znany był nie tylko jako przywódca, ale też  jako cudotwórca z mocą uleczania i wypędzania “dybuków” z opętanych. Niestety, II wojna światowa przyniosła okres pohańbienia kirkutu. Okupanci i okoliczna ludność doprowadzili do stopniowej rozbiórki nekropolii, wykorzystując macewy jako materiał budowlany. Już po wielkiej wojnie, w latach 60. XX wieku, zapadła decyzja o zamknięciu cmentarza. Jego stan był w tym czasie bardzo zły – według relacji świadków, w lesie pozostały tylko nieliczne, zaniedbane macewy. Dziś, dzięki staraniom środowisk żydowskich oraz mieszczącej się w Radoszycach fundacji, cmentarz jest zadbanym miejscem kultu religijnego przybywających tu z całego świata grup chasydzkich. Kirkut wpisany jest także na listę zabytków województwa świętokrzyskiego.

 Już z daleka Twoją uwagę zwróci z pewnością ohel cadyka Dow Beera. Współczesny, jasny grobowiec zbudowany jest na wzór wyobrażeń, jak mogła wyglądać świątynia Salomona w Jerozolimie. Oprócz ohelu na cmentarzu znajdziesz macewy, które przetrwały wojenną zawieruchę, odnalezione w Radoszycach i okolicznych miejscowościach. Kirkut na co dzień jest zamknięty. Udostępniany jest przez opiekuna cmentarza po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.

Kontakt:
+48 607 983 265

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013