Język:

Miejsca

Kościół pw. św. Wawrzyńca i św. Katarzyny w Lipie

Zabytki sakralne

Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Kontakt
Adres:
Lipa 62, 26-242 Ruda Maleniecka
Telefon:
+48 41 373 30 04

Niewielki drewniany kościół w Lipie to jedna z ciekawostek na Świętokrzyskim Szlaku Architektury Drewnianej. Zdaniem księdza Wiśniewskiego, znanego krajoznawcy i miłośnika regionu świętokrzyskiego, drewniany kościół stał we wsi już w XII stuleciu. W XVII wieku dziedzic Ruszeński oraz ówczesny proboszcz dobudowali do niego murowaną kaplicę Matki Boskiej Różańcowej. Niestety, już w XVIII wieku stan pierwotnej świątyni był tak zły, że Ignacy Strzembosz (dziedzic Lipy w tamtym czasie) wzniósł nową drewnianą część kościoła przylegającą do murowanej kaplicy.

I tak dziś w Lipie zobaczysz jednonawowy kościół  z węższym prezbiterium oraz murowaną kaplicą (dawniej Matki Boskiej Różańcowej, a dziś – świętej Rozalii). W bryle kościoła wyróżniają się także kruchty od północy i zachodu oraz kolejny murowany element – zakrystia. Jeśli wejdziesz do środka, zwróć uwagę na ciekawe sklepienie, które sprawia wrażenie kolebkowego. Ciekawie prezentuje się dekoracja wnętrza, a w szczególności ołtarz główny z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XVII wieku. Na zasuwie natomiast widnieje wizerunek św. Wawrzyńca. Przejdź także do murowanej kaplicy, gdzie  nie brakuje interesujących elementów – 2 niewielkie barokowe ołtarze z wizerunkami Matki Boskiej Częstochowskiej i Świętej Rodziny zachwycają swoją bogatą dekoracją.

Kościół pw. św. Wawrzyńca i św. Katarzyny
Lipa 62
26-242 Ruda Maleniecka
tel. +48 41 373 30 04
www.wawrzyniec-lipa.pl

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013