Język:

Miejsca

Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Radoszycach

Zabytki sakralne

Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Kontakt
Adres:
ul. 1 Maja 1, 26-230 Radoszyce
Telefon:
+48 41 373 50 17

Przejeżdżając przez spokojne Radoszyce trudno dziś gołym okiem dostrzec ślady bogatej, sięgającej średniowiecza historii tego spokojnego miasteczka. Podobnie rzecz ma się z najbardziej charakterystycznym zabytkiem Radoszyc – kościołem pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Ponoć jeszcze w XVIII stuleciu nad drzwiami świątyni widniał napis, który głosił, iż radoszycką świątynię ufundował w 1006 roku sam Bolesław Chrobry. Parafię powołano natomiast w 1364 roku za czasów Kazimierza Wielkiego. Dziś w charakterystycznej bryle radoszyckiej świątyni trudno dopatrzeć się wątków średniowiecznych, choć wg księdza Wiśniewskiego (zapalonego kolekcjonera i regionalisty żyjącego w XIX i XX stuleciu), dawny kościół to nawa i prezbiterium obecnej świątyni.

Świątynia całkowicie zmieniła swój wygląd w XVII, a kolejne przebudowy nastąpiły w XIX i na początku XX wieku. Wtedy to zatarły się wszystkie gotyckie wątki. Dziś to trójnawowy kościół z charakterystyczną czworoboczną wieżą od strony zachodniej. Wnętrze nakryte jest XVII-wiecznym sklepieniem ze skromną dekoracją stiukową w prezbiterium. Najstarszym elementem wyposażenia jest kamienna chrzcielnica pochodząca prawdopodobnie z XVI wieku. Ołtarz główny, ołtarze boczne, ambona i chór noszą natomiast cechy baroku. Zwiedzając radoszycki kościół zwróć uwagę na liczne tablice pamiątkowe, które świadczą o bogatej i burzliwej historii miasta. Znajdziesz tu między innymi informację o walkach partyzanckich oddziału AK “Wicher” czy też heroicznej postawie mjra Józefa Wyrwy, którego oddział padł ofiarą rozbrojenia przez Armię Czerwoną w pobliskiej miejscowości Wisy.

ul. 1 Maja 1
26-230 Radoszyce
+48 41 373 50 17

 

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013