Język:

Miejsca

Wodziłki

Miasta,miasteczka, miejscowości

Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Suwalszczyzna i Puszcza Augustowska
Odległość od Green Velo
1.93 km
Kontakt
Adres:
Księdza Kazimierza Aleksandra Hamerszmita 16
Telefon:
+48 87 566 20 79
Adres e-mail:
Strona www:

Jest to mała wieś znajdująca się na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego, położona w dolinie Szeszupy.

To tu przebiega ścieżka poznawcza „Przez Dolinę Szeszupy”. Miejscowość została założona w II połowie XVIII wieku przez Rosjan, którzy osiedlili się tutaj, szukając schronienia przed prześladowaniami we własnej ojczyźnie. Nie uznali bowiem oni reform przeprowadzonych w Cerkwi w XVII wieku przez patriarchę rosyjskiego Nikona. Część wiernych nie zgodziła na wprowadzone zmiany i tym samym doprowadziła do rozłamu w Kościele Prawosławnym. Wyznawców nie uznających reform zaczęto określać jako staroobrzędowców, starowierców lub raskolników. Prześladowani osiedlili się m.in. w Polsce i Prusach Wschodnich.  Wraz z ich obecnością przeniesiona została na te ziemie kultura rosyjska – do dziś w Wodziłkach stoi jeszcze kilka drewnianych domów, zabudowań gospodarczych, a nawet parowych łaźni. To właśnie od Rosjan pochodzi pomysł na kąpiele w bani. W Wodziłkach odwiedzający mają możliwość skorzystania z kąpieli w tzw. czarnej bani, w której próżno szukać komina, a dym z paleniska ulatuje drzwiami i oknami. Banie sytuuje się obok rzek i jezior, aby po parowej kąpieli zażyć takiej tradycyjnej, najlepiej w orzeźwiającej wodzie.

Najważniejszą jednak atrakcją Wodziłek jest drewniana molenna (1921 r.)- czyli świątynia staroobrzędowców, gdzie duchowny zastąpiony jest przez osobę świecką tzw. nastawiennika. Co ciekawe starowiercom nie wolno pić alkoholu i herbaty, a także palić tytoniu. Dawniej mężczyźni musieli nosić brody. W Polsce mieszka około 1500 osób tego wyznania. W województwie podlaskim molenny znajdują się również w Suwałkach i Gabowych Grądach koło Augustowa.

Punkt Informacji Turystycznej – Suwalski Park Krajobrazowy***
Malesowizna 24, 16-404 Jeleniewo
tel. + 48 87 569 18 01, +  48 87 569 76 36
e-mail: zarzad@spk.org.pl
www.spk.org.pl

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013