Język:

Miejsca

Gołdap

Miasta,miasteczka, miejscowości

Województwo:
Warmińsko-Mazurskie
Królestwo:
Północne Mazury
Odległość od Green Velo
0.51 km
Kontakt
Adres:
Pl. Zwycięstwa 16, 19-500 Gołdap
Telefon:
87 615 20 90
Adres e-mail:
Strona www:

Miasto i uzdrowisko na Mazurach położone na skraju Wzgórz Szeskich. Liczy 13,5 tysiąca mieszkańców. Powstało w połowie XVI wieku, ale jego ustabilizowany rozwój zaczął się dopiero w XIX wieku, gdy ulokowano tu siedzibę powiatu. Dziś jest ośrodkiem turystycznym latem i zimą.

Długi czas zalegania pokrywy śnieżnej pozwolił na budowę na stokach Gołdapskiej Góry wyciągów narciarskich i toru saneczkowego. Wyzwaniem dla rowerzystów jest próba podjechania na tę górę trasą toru saneczkowego o długości 1250 metrów, a nagrodę za trud stanowi rozległy widok na Wzgórza Szeskie, Puszczę Romincką i Krainę Węgorapy po polskiej i rosyjskiej stronie granicy. W lecie turystów przyciągają długie dnie (w Gołdapi słońce świeci w środku lata o 1 godzinę i 45 minut dłużej niż w Zakopanem). Cały rok na Piękną Górę wozi turystów kolejka krzesełkowa. Możliwość wypoczynku stwarza także rozległy rynek z fontanną. Dzielnica sanatoryjna z promenadą i tężniami solankowymi leży na skraju puszczy nad jeziorem Gołdap. W lesie w sąsiedztwie sanatorium znajduje się zespół bunkrów z II wojny światowej wykorzystywanych przez Niemców do badań nad bronią rakietową. W Gołdapi czynne jest całodobowe przejście graniczne z Rosją. Na wschód od miasta ciągną się lasy Puszczy Rominckiej.

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013