Język:

Miejsca

Muzeum Ziemi Leżajskiej

Muzea, parki etnograficzne, skanseny

Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Ziemia Sandomierska i Dolina Dolnego Sanu
Odległość od Green Velo
1.49 km
Kontakt
Adres:
Mickiewicza 20A, 37-300 Leżajsk
Telefon:
+48 17 240 22 35 wew.15
Udogodnienia
Udogodnienia rowerowe

Muzeum Ziemi Leżajskiej jest samorządową instytucją kultury powiatu leżajskiego. Położone jest 100 metrów od centrum miasta Leżajska. W Muzeum znajdują się trzy stałe ekspozycje: Historyczna Miasta         i Regionu, Etnograficzno-Zabawkarska oraz Browarnictwa Leżajskiego.  Obiekt posiada także atrakcyjny dziedziniec z fontanną oraz park drewnianych zabawek.  W Muzeum znajduje się również punkt informacji turystycznej w którym na miejscu udzielane są przybyłym niezbędne informacje. W sklepiku można zakupić pamiątki związane z muzeum i miastem oraz tradycyjne, drewniane zabawki leżajskie. Obok punktu kasowo-informacyjnego powstał kącik gier i zabaw, wystawa interaktywna ”Zabawki z duszą” dla najmłodszych odwiedzających Muzeum.

Wystawa Historyczna Miasta i Regionu
Ekspozycja znajdująca się w XVIII wiecznym Dworze Starościńskim na zaadaptowanym specjalnie do tego celu poddaszu prezentuje muzealia dotyczące bogatej historii Leżajska i okolic. Eksponowana na wystawie pieczęć urzędowa miasta Leżajska z 1848 roku jest jednym z najcenniejszych eksponatów, w oparciu o którą w roku 1997 został ostatecznie określony herb miasta. W 2017 roku cała wystawa została zmodernizowana  i  unowocześniona multimedialnie o film i panele dotykowe oraz nowe gabloty i oświetlenie.

Wystawa Etnograficzno–zabawkarska
Wystawa Etnograficzno-zabawkarska jest jedną z trzech stałych ekspozycji w Muzeum Ziemi Leżajskiej. Wystawa ma za zadanie promować lokalną wytwórczość i gromadzić eksponaty z nią związane oraz zachować informacje o tradycjach i obyczajach charakterystycznych dla naszej małej Ojczyzny – Ziemi Leżajskiej. Prezentuje tradycyjne drewniane zabawki leżajskie: od ich wyrobu na malowaniu skończywszy. Głównym atutem zabawek jest to, że posiadają one elementy ruchome oraz wydają dźwięki. Wystawa jest ogromną atrakcją dla najmłodszych odwiedzających Muzeum oraz dla ich rodziców i osób starszych.

Wystawa Browarnicza
Zapraszamy do odwiedzenia stałej ekspozycji Browarnictwa, która znajduje się w jednej z oficyn Dworu Starościńskiego. Wystawa przedstawia historię browarnictwa światowego, proces produkcji piwa, eksponaty związane z piwowarstwem oraz kufle, etykiety i nagrody które zdobył leżajski browar. Zwiedzający w trakcie projekcji dwóch filmów mają okazję poznać zarówno historię światowego browarnictwa jak również tradycję i dzień dzisiejszy piwowarstwa na Ziemi Leżajskiej, oraz skosztowali leżajskiego „złotego trunku”.

Park Zabawek Leżajskich
Na placu przed muzeum powstał jedyny w swoim rodzaju park drewnianej zabawki. Można w nim podziwiać nadzwyczajnych rozmiarów modele tradycyjnych zabawek leżajskich: dzięciołka, bryczki z konikiem, konika na biegunach, wiatraczka i ludzika schodzącego po drabinie. Dołączyły one do ptaka klepaka –najbardziej znanej zabawki leżajskiej , która jako pierwsza stanęła na dziedzińcu przed Muzeum.W Muzeum zobaczyć można ciekawe ekspozycje związane z historią Leżajska i jego okolic. Bardzo ciekawie prezentuje się wystawa zabawek, która wygląda jak rzeczywisty plac zabaw oraz ekspozycja prezentująca historię browarnictwa. Atutem Muzeum jest jego lokalizacja w pobliżu centrum miasta. W jego sąsiedztwie znajdują się punkty gastronomiczne i usługowe. Funkcjonuje w nim także informacja turystyczna, dzięki czemu na miejscu uzyskamy niezbędne informacje praktyczne. Warto uwzględnić to miejsce na trasie wycieczki, ponieważ oprócz zwiedzenia muzeum można tu także nabyć pamiątki.

Opinia audytora (Daniel)

 

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013