Jest to jedna z najciekawszych krajoznawczo tras, przy tym niezwykle widokowa. Po drodze odwiedzimy wiele atrakcyjnych miejsc, w tym: rynek i zamek w Chęcinach, pałac i Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim, rezerwat i muzeum w Miedziance, sanktuarium w Piekoszowie czy okazałe ruiny pałacu w Podzamczu Piekoszowskim.
Przejeżdżając przez Chęcińsko-Kielecki Park Krajobrazowy przyjdzie nam pokonać liczne niewysokie, ale widokowe grzbiety górskie poprzecinane głębokimi dolinami. Pojedziemy w większości asfaltami, jedynie krótkie odcinki trasy stanowić będą drogi szutrowe i gruntowe (w sumie około 5 km).
Towarzyszyć nam będą znaki czerwonego szlaku rowerowego. Ze względu na spore przewyższenia – ponad 900 m na całej trasie – pętlę oceniamy jako trudną. Możną ją jednak skrócić, wybierając wariant wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 762. Wówczas otrzymamy dwie pętle o długościach około 50 km i 20 km.
Przebieg
Chęciny (0,0 km) - DW 762 (10,6 km) - Bolmin (13,5km) - Zajączków (19,4 km) - Miedzianka (22,6 km) - Bławatków (24,4 km) - Gałęzice (27,7 km) - Zawada (31,3 km) - Piekoszów (37,1 km) - Podzamcze Piekoszowskie (39,6 km) - Szczukowice (42,2 km) - Jaworznia (45,4 km) - Szewce (48,2 km) - Sitkówka (51,9 km) - DW 762 (55,0 km) - Chęciny (56,8 km)
Dane techniczne
Dystans: 56,8 km
Typ roweru: Turystyczny, crossowy
87% drogi asfaltowe
9% drogi szutrowe
3% drogi gruntowe
1% drogi rowerowe
Stopień trudności: Trasa trudna
Oznakowanie wystarczające, czerwony szlak rowerowy
Dojazd i początek trasy
Jako punkt startu rekomendujemy duży bezpłatny parking przy zamku w Chęcinach . Tuż obok znajduje się przyjemna restauracja z ogródkiem, w której można odpocząć po skończonej jeździe.
Opis techniczny
Wycieczkę rozpoczynamy od przyjemnego zjazdu do Podzamcza Chęcińskiego. Tutaj czeka nas pierwszy przystanek, żeby zobaczyć zabytkowy Dwór Starostów Chęcińskich, obecnie zaadaptowany na hotel oraz Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Przejeżdżając alejkami pięknie odnowionego parku, a za bramą – wzdłuż alei drzew (uwaga – na tym odcinku brak jest oznakowania czerwonego szlaku) – docieramy do lokalnej drogi łączącej Starochęciny z Mostami.
Skręcamy w prawo i jedziemy przez las, południowymi zboczami pasma Grzywy Korzeczkowskie. Po dojeździe do drogi wojewódzkiej możemy wybrać krótszy wariant wycieczki i skręcić w prawo. Decydując się na dłuższy wariant, jedziemy na wprost. Niestety brak wjazdu na drogę rowerową wymusza na nas kilkusetmetrowy objazd.
We wsi Bolmin naszą uwagę zwróci odnowiony XVII-wieczny kościół. Po krótkim zjeździe przyjdzie nam pokonać pasmo Grząby Bolmińskie. Z Wysprzenicy (281 m n.p.m.) ujrzymy rozległą panoramę w kierunku Wzgórz Miedzianki, do których zmierzamy. Mijamy wieś Zajączki. Objeżdżając od południowego wschodu rezerwat Wzgórze Miedzianki docieramy do interesującego miejsca, w którym dowiemy się więcej o górniczej historii tych ziem.
Dalej pojedziemy gruntową drogą, a następnie asfaltem wzdłuż rozległego czynnego kamieniołomu Ostrówka. W Gałęzicach można odpocząć w wiacie. Kolejne takie miejsce znajduje się na początku wsi Zawada, do której dojeżdżamy szutrową drogą przez las. Tym sposobem osiągnęliśmy kolejne pasmo – Zelejowskie. Za znakami czerwonymi kierujemy się dalej na północ, do Piekoszowa, by zobaczyć monumentalną świątynię z cudownym XVII-wiecznym obrazem.
Kolejnym naszym przystankiem będzie Podzamcze Piekoszowskie z pięknymi, choć zaniedbanymi ruinami pałacu. Kilkaset metrów dalej na szlaku Green Velo znajduje się MOR – dogodne miejsce do odpoczynku. Stąd rozpoczynamy powrót i kierujemy się na południe, w stronę Chęcin. Po drodze mijamy Szczukowice i rezerwat Chelosiowa Jama, a następnie szutrową drogą, wzdłuż drogi ekspresowej S7 przecinamy Pasmo Zgórskie.
Przejeżdżamy pod drogą szybkiego ruchu i mijając wieś Szewce, kierujemy się w stronę górującej przed nami, zalesionej Miejskiej Góry (332 m n.p.m.). Objeżdżamy ją od południowego wschodu, częściowo nowo wybudowaną drogą rowerową, i zmierzamy ponownie w kierunku drogi S7, którą tym razem przekraczamy wiaduktem. Przed nami widoczny już z daleka zamek w Chęcinach. Zanim jednak to niego dotrzemy, przejedziemy urokliwymi uliczkami zrewitalizowanego miasteczka.
Atrakcje na trasie
Zamek Królewski w Chęcinach (MPR)
Zamek wzniesiono na grzbiecie skalistego wzgórza na przełomie XIII i XIV w. Z tamtego okresu pochodzi część wschodnia – tzw. zamek górny. Część zachodnia – gospodarcza, z charakterystyczną kwadratową wieżą powstała w XV w. W średniowieczu warownia służyła jako więzienie dla wrogów państwa oraz uposażenie żon władców. Dużą atrakcją jest zwiedzanie chęcińskiej warowni pod osłoną nocy w ramach cyklicznej imprezy „Noc na zamku”.
tel. 41 308 00 48
www.zamek.checiny.pl
Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu
W skład kompleksu wchodzą zespół pałacowo-parkowy i Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Najcenniejszym zabytkiem jest odrestaurowany dwór starostów chęcińskich. Barokowy budynek powstał w latach 1602–1617 z inicjatywy Jana Branickiego. Zabytkowe budynki dworu zaadoptowano na hotel, restaurację i centrum konferencyjne. Obok znajduje się współczesny budynek muzealny, w którym prezentowane są czasowe wystawy interaktywne z zakresu nauki i techniki. W ogrodzie można przetestować urządzenia doświadczalne. Wokół tereny spacerowe po pięknie odnowionym parku.
Podzamcze 45
tel. 609 290 121
www.cndavinci.pl
Muzealna Izba Górnictwa Kruszcowego w Miedziance
U podnóża wapiennego masywu Miedzianki (365 m n.p.m.), chronionego rezerwatem przyrody, znajduje się dawny budynek górniczy, w którym prezentowana jest historia eksploatacji złóż miedzi oraz zwyczajów miejscowych górników. Można tu zobaczyć ekspozycje minerałów i kolekcje barbórkowych kufli.
Miedzianka 1
tel. 509 264 662
www.ckis.com.pl
Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie
W trójnawowej świątyni z XIX w. znajduje się otoczony czcią obraz Matki Bożej Miłosierdzia z 1691 r. W 1705 r., w święto Wniebowstąpienia Pańskiego, na wizerunku tym zauważono krwawe łzy. Odkrycie to zapoczątkowało rozwój kultu oraz napływ pielgrzymów
ul. Częstochowska 52
tel. 41 306 10 16
www.parafiapiekoszow.pl
Ruiny pałacu w Podzamczu Piekoszowskim
Barokową rezydencję wzniesiono w latach 1649–1655 na wzór Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Służyć miała jednemu z najbogatszych rodów w Polsce – rodzinie Tarłów herbu Topór. Monumentalną budowlę zdobią cztery sześcioboczne baszty. Podobnie jak reszta pałacu, od 1860 r. pozostają one w ruinie.
Starówka w Chęcinach
W Chęcinach warty zobaczenia jest nie tylko zamek. Duże wrażenie robi zrewitalizowane miasteczko z dwoma rynkami, zabytkowym układem urbanistycznym i siecią wąskich uliczek. Wśród licznych zabytków wyróżnia się klasztor Franciszkanów, ufundowany przez Kazimierza Wielkiego w 1368 r. Przy ul. Małogoskiej znajduje się ciekawa kamienica z 1570 r., tzw. Niemczówka, w której obecnie mieści się Informacja Turystyczna. Przy ulicy Długiej stoi synagoga z XVII w. Na zboczu wzgórza zamkowego znajduje się kościół pw. św. Bartłomieja ufundowany około 1350 r. i przebudowany w wieku XVI oraz XIX.
Informacja turystyczna
Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej Gminy Chęciny „Niemczówka”
ul. Małogoska 7
tel. 41 31 51 829
www.cit.checiny.pl
Serwisy i wypożyczalnie rowerowe
Wypożyczalnia rowerów „Pod Basztami” (MPR)
ul. Armii Krajowej 18A, tel. 41 315 10 97,
www.rowery.checiny.pl
Noclegi
Łosień – Agroturystyka w Łosieniu (MPR)
Łosień 39, 26-065 Piekoszów
tel. 500 177 760
www.agroturystykalosien.pl