Język:

Wycieczki

Pętla Szydłów – Raków – Kurozwęki – Szydłów

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
39.4 km
Czas
4:00 hh
Dla kogo
Dla miłośników dziedzictwa kulturowego, Dla amatorów pięknych widoków
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
360 min
Połączony z GreenVelo
TAK
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Parking obok kościoła pw. św. Władysława w Szydłowie
Miejsce końca:
Szydłów

Widokowa pętla prowadząca z zabytkowego Szydłowa nad zbiornik Chańcza i do malowniczych Kurozwęk. Prawie w całości wiedzie drogami asfaltowymi, w większości o małym natężeniu ruchu samochodowego. Trasa urozmaicona krajobrazowo, pojedziemy wśród sadów, łąk, pól uprawnych i lasów. Na uwagę zasługują przede wszystkim Szydłów, Raków i pałac Popielów w Kurozwękach.

 

Przebieg

Szydłów (0,0 km) - Brzeziny (4,0 km) - Potok (8,5 km) - Życiny (13,8 km) - Raków (17,2 km) - Chańcza (22,1 km) - Jasień (24,0 km) - Korytnica (25,0 km) - Kotuszów (26,8 km) - Kurozwęki (29,8 km) - Jabłonica (32,5 km) - Szydłów (39,4 km)

 

Dane techniczne

Dystans: 39,4 km
Typ roweru: turystyczny, crossowy
87% drogi asfaltowe
11% drogi gruntowe
2% drogi szutrowe
Stopień trudności: trasa średnio trudna
Większość trasy nieoznakowana, spotkamy fragmenty szlaku św. Jakuba, Green Velo oraz szlaków lokalnych

 

Dojazd i początek trasy

Dogodnym miejscem na rozpoczęcie wycieczki dla zmotoryzowanych będzie parking obok kościoła pw. św. Władysława w Szydłowie.

 

Opis techniczny

Z parkingu pod kościołem w Szydłowie skręcamy w ul. Staszowską, a następnie w lewo, w ul. Brzezińską. Mało uczęszczaną drogą asfaltową jedziemy 4 kilometry przez sady i pola, mijając po drodze krzyże przydrożne. W Brzezinach skręcamy w prawo i kolejne 4 km jedziemy do miejscowości Potok. We wsi mijamy zabytkowy kościół z 1647 r. Dojeżdżamy do drogi wojewódzkiej nr 756 i skręcamy w lewo.

Po prawej stronie niewidoczny na razie Zalew Chańcza. W Rakowie możemy odpocząć na rynku. Nieopodal znajduje się XVII-wieczny kościół. Z rynku wyjeżdżamy szlakiem Green Velo i ul. Klasztorną w kierunku kościoła św. Anny i dalej, aż do ronda na obwodnicy Rakowa. Jedziemy drogą wojewódzka kilkaset metrów, by na pierwszym skrzyżowaniu z drogami leśnymi skręcić w prawo wraz ze szlakiem św. Jakuba i wyznakowanym żółtym szlakiem rowerowym.

Trzymając się oznaczeń docieramy do miejscowości Chańcza. Skręcamy w lewo w drogę asfaltową, a po 500 m odbijamy w wąska drogę między ogrodzeniami, którą to wraz ze sporadycznie pojawiającymi się znakami szlaku św. Jakuba dojedziemy do zalewu. Malownicze jezioro zaporowe wraz z kilkoma barami, wypożyczalnią sprzętu wodnego oraz strzeżonym przez WOPR kąpieliskiem jest lokalną atrakcją.

Jedziemy w kierunku zapory, początkowo drogą polną, potem asfaltem. Dojeżdżamy do głównej szosy, skręcamy w lewo, a kilkadziesiąt metrów dalej w prawo. Na naszej trasie mijamy kolejno Korytnicę i Kotuszów. W Kurozwękach wjeżdżamy przez główną bramę na teren pałacu Popielów. To miejsce z licznymi atrakcjami. Możemy zwiedzić pałac, browar, zobaczyć bizony, a dzieci pobawią się na dużym placu zabaw i w labiryncie kukurydzy. Wracamy 300 m i skręcamy w lewo do Jabłonicy, a następnie za budynkiem remizy w prawo i  dojeżdżamy do Kotuszowa. Stąd szlakiem św. Jakuba wracamy do Szydłowa.

 

Atrakcje na trasie:

Szydłów – autentycznie średniowieczny zespół miejski

To jedno z nielicznych w Polsce miast z tak dobrze zachowanym średniowiecznym układem przestrzennym. Duże wrażenie robią kamienne mury miejskie z blankami, chodnikiem dla straży oraz Bramą Krakowską, otoczone suchą fosą. Znajduje się tu również zamek królewski. W  Skarbczyku, wzniesionym w XVI w., mieszczą się biblioteka i Muzeum Zamków Królewskich. W północnej części średniowiecznego miasta zobaczyć można piękną renesansową synagogę z XVI w. (udostępniona do zwiedzania).

Poza murami znajduje się, umiejscowiony na wzgórzu, kościół pw. Wszystkich Świętych z XIV w. Warto zobaczyć też ruiny kościoła pw. św. Ducha pełniącego funcje szpitala dla ubogich i starców. Przy okazji Szydłowa nie można nie wspomnieć o śliwce szydłowskiej, miejscowym produkcie regionalnym, który co roku obchodzi tu swoje święto (Święto Śliwki).
Informacja dot. zwiedzania Szydłowa : tel. 41 354 53 13, 881 065 108,
www.szydlow.pl/turystyka

Muzeum Zamków Królewskich
ul. Szkolna 8

Synagoga
ul. Targowa 3

Kościół pw. Wszystkich Świętych
ul. Kazimierza Wielkiego 12

Kościół pw. św. Ducha
ul. Staszowska 15

 

Raków

Najokazalszy budynek Rakowa, zwany też Domem Ariańskim, wzniesiono na przełomie XVI i XVII w. Wyróżnia go późnorenesansowy styl. Dom, pamiętający czasy Braci Polskich, często zmieniał właścicieli. Mieściły się tu m.in.: karczma, magazyn i biblioteka. Dziś można obejrzeć wystawę poświęconą historii miasteczka oraz ruchowi ariańskiemu na ziemiach polskich. W niewielkim Rakowie na uwagę zasługują także rynek i XVII-wieczne kościoły: Trójcy Świętej i św. Anny.
Dom Ariański (Dom Wójta), ul. J. Sienieńskiego 5/11

 

Zalew Chańcza

Piaszczyste plaże i łagodne, suche brzegi porośnięte lasami sosnowymi (zwłaszcza od strony zachodniej) zachęcają do biwakowania. Znajdują się tu strzeżone kąpieliska, wypożyczalnie sprzętu wodnego, ośrodki noclegowe i gastronomiczne. Zbiornik retencyjny na rzece Czarnej Staszowskiej utworzono w latach 1974–1984. Powstał na skutek zalania fragmentu doliny rzeki wraz z przylegającymi łąkami i zabudowaniami. 

 

Pałac Popielów w Kurozwękach

To budowla o przeszło sześciowiekowej historii, czego odzwierciedleniem jest wymieszanie różnych stylów architektonicznych. Zamek z II poł. XIV w. był wielokrotnie rozbudowywany. Na początku lat 90. XX w. obiekt wrócił w ręce spadkobiercy ostatnich właścicieli i od tego czasu jest sukcesywnie odnawiany. Oprócz zwiedzania zamku możemy tu skorzystać z bazy gastronomicznej i noclegowej. Na pobliskich łąkach pasą się stada bizonów oraz zasiewana jest kukurydza, w której co roku tworzony jest tematyczny labirynt. Nie lada atrakcją jest safari bizon. Można tu również skosztować mięsa tych zwierząt. Na dorosłych czeka browar, a dla dzieci przygotowano place zabaw, przejażdżki konne i mini zoo.
ul. Zamkowa 3
tel. 15 866 72 71
www.kurozweki.com

 

Informacja turystyczna

Punkt Informacji Turystycznej w Szydłowie (synagoga)
ul. Targowa 3
28-225 Szydłów
tel. 41 354 53 13
www.szydlow.pl/turystyka

Punkt Informacji Turystycznej w Szydłowie (brama zamkowa)
ul. Szkolna 7
28-225 Szydłów
tel. 881 065 108
www.szydlow.pl/turystyka

Centrum Informacji Turystycznej w Kurozwękach
ul. Zamkowa 3
tel. 15 866 72 71
www.kurozweki.com

 

Gastronomia

Restauracja Na Bardzkiej (MPR)
ul. Bardzka 29, Raków
tel. 513 380 924

 

Noclegi

Agroturystyka przy Źródełku (MPR)
Pągowiec 16,
tel. 692 608 800
www.przyzrodelku.wczasywpolsce.pl

 

Cztery Wiatry Spa & Sport Resort (MPR)
Korytnica 88,
tel. 506 311 716
www.czterywiatry.pl

 

Agroturystyka (MPR)
ul. Kościelna 1b, Kurozwęki
tel. 15 866 72 94, 601 497 294
www.agrobania.wczasywpolsce.pl

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013