Język:

Wycieczki

Pętla Klimontów – Sulisławice – Koprzywnica – Klimontów

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
52.5 km
Czas
5:00 h
Dla kogo
Dla miłośników dziedzictwa kulturowego, Dla amatorów pięknych widoków
Poziom trudności
dla zaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
480 min
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Ziemia Sandomierska i Dolina Dolnego Sanu
Miejsce startu:
Rynek w Klimontowie
Miejsce końca:
Rynek w Klimontowie

Pętla w dolinie Koprzywianki wiedzie przez malownicze tereny Wyżyny Sandomierskiej. W całości poprowadzona jest drogami asfaltowymi. Trasa jest zróżnicowana pod względem krajobrazowym: pojedziemy wśród sadów, pól i łąk, odwiedzimy też niewielkie kompleksy leśne. Na uwagę zasługują obiekty sakralne w Sulisławicach, Koprzywnicy i Klimontowie.

 

Przebieg

Klimontów (0,0 km) - Byszów (5,1 km) - Jachimowice (8,0 km) - Sośniczany (13,1 km) - Błonie (15,8 km) - Koprzywnica (18,5 km) - Sulisławice (25,8 km) - Bukowa (29,6 km) - Wiązownica Kolonia (33,1 km) - Smerdyna (37,6 km) - Jurkowice (43,3 km) - Nawodzice (48,2 km) - Szymanowice Dolne (49,7 km) - Klimontów (52,5 km)

 

Dane techniczne

Dystans: 52,5 km
Typ roweru: Turystyczny, szosowy
100% drogi asfaltowe
Stopień trudności: trasa średnio trudna
Połowa dobrze oznaczona (Green Velo, św. Jakuba, zielony szlak rowerowy), połowa trasy prowadzi po drogach lokalnych (bez oznaczeń)

 

Dojazd i początek trasy

Dogodnym miejscem na rozpoczęcie wycieczki dla zmotoryzowanych będzie rynek lub jego okolice w Klimontowie.

 

Opis techniczny

Z rynku w Klimontowie jedziemy na wschód za znakami Green Velo. Zaraz przy wyjeździe mijamy synagogę. Dalej trasa prowadzi słabej jakości drogą wojewódzką nr 758 z niewielkim na szczęście ruchem samochodowym. Po 9 km, za miejscowością Jachimowice, skręcamy z głównej szosy w wąską asfaltową drogę wiodącą przez sady. Jadąc Green Velo przecinamy drogę krajową nr 79 i dojeżdżamy do niewielkiego skrzyżowania za mostem na Koprzywiance. Tu opuszczamy szlak i dalej za znakami zielonego szlaku rowerowego kierujemy się w stronę Koprzywnicy.

Po drodze mijamy kilka ciekawych zabytkowych kapliczek z ubiegłego stulecia. Dojeżdżamy do pocysterskiego kościoła pw. św. Floriana. Przekraczamy ponownie DK79, by po 50 m skręcić w lewo, w wąską asfaltową drogę wraz ze znakami zielonego szlaku rowerowego. Jedziemy kilka kilometrów, częściowo lasem, mijając po drodze krzyże i kapliczki przydrożne. Minąwszy DK7 dojeżdżamy do Sulisławic słynących z sanktuarium maryjnego. Możemy tu zwiedzić dwa kościoły: stary z 1 poł. XIII w. i nowy z lat 1871-1888.

Opuszczamy miejscowość i kierujemy się w stronę Bukowej i Smerdyny. Po drodze można odbić do pałacu w Wiązownicy. W Smerdynie warto zjechać z drogi by zobaczyć dawne kopalnie wapienia wraz z imponującymi osłonięciami geologicznymi. Jadąc dalej mijamy wciąż działające kopalnie Budy i Jurkowice. Kilkaset metrów za terenem kopalni skręcamy w prawo, w wąski asfalt i przez Żyznów dojeżdżamy do Nawodzic. Skręcamy w lewo i przez Szymanowice, mijając najpierw duży zalew, a następnie mniejszy dojeżdżamy do Klimontowa. Tu kończymy naszą ponad 50-kilometrową wycieczkę.

 

Atrakcje na trasie

Klimontów

W Klimontowie znajduje się kolegiata pw. św. Józefa – jeden z najciekawszych obiektów barokowych na terenie Polski. Jej budowę rozpoczęto w 1643 r. według projektu włoskiego architekta – Wawrzyńca Senesa. Ostatecznie ukończona została 140 lat później. Kościół stanowi mauzoleum rodziny Ossolińskich – fundatorów kościoła i założycieli miasta Klimontowa. W pobliżu znajdują się renesansowy zespół klasztorny dominikanów z XVII w. z kościołem św. Jacka, synagoga z 1851 r. oraz zabytkowy rynek.
Kolegiata, ul. Krakowska 4, tel. 15 866 15 38

 

Koprzywnica – pocysterski zespół klasztorny

Śladem obecności cystersów w Koprzywnicy jest zespół poklasztorny ufundowany w XIII w. przez Mikołaja Bogorię. To on sprowadził tutaj zakonników z burgundzkiego klasztoru w Morimond. Początkowo była to romańska bryła z nadbudówką z okresu gotyku i z ceglanymi szczytami. Zespół rozbudowano w okresie baroku. Wnętrze świątyni zdobią średniowieczne polichromie, gotyckie sklepienie krzyżowo-żebrowe i barokowy ołtarz.
ul. Krakowska 78, tel. 15 847 62 02 (zwiedzanie po wcześniejszym zgłoszeniu)

 

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Sulisławickiej w Sulisławicach

Sanktuarium tworzą późnoromański kościół Narodzenia NMP oraz nowa świątynia w stylu neogotyku angielskiego z cudownym obrazem Matki Bożej Bolesnej (Misericordia Domini). Stary kościół pochodzi z 2 poł. XIII w., był kilkukrotnie przebudowany. W jego podziemiach mieści się Izba Pamięci poświęcona partyzantom zgrupowania „Jędrusie”.
Sulisławice 91, tel. 15 866 93 62, sulislawice.pl

 

Pałac Dzięki w Wiązownicy

Pałac wystawiono w latach 1841–1844 na zlecenie senatora Bazylego Pogodina, który zauroczony doliną rzeki Kacanki, postanowił wybudować tu swoją wiejską posiadłość. Jest to obiekt w stylu neogotyku z elementami architektury dalekiego wschodu. Od 1997 r. znajduje się w rękach prywatnych spadkobiercy, Aleksandra Pietrowa i jest sukcesywnie remontowany. Obiekt można zwiedzać.
Wiązownica Kolonia 82, tel. 609 392 162

 

Informacja turystyczna

Punkt Informacji Turystycznej w Klimontowie
Krakowska 19
27-640 Klimontów
tel. 15 865 53 90, 601 760 948

 

 

 

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013