Język:

Wycieczki

Pętla Opatów – Ujazd – Opatów

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
33.2 km
Czas
4:00 h
Dla kogo
Dla miłośników dziedzictwa kulturowego, Dla amatorów pięknych widoków
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
420 min
Połączony z GreenVelo
TAK
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Ziemia Sandomierska i Dolina Dolnego Sanu
Miejsce startu:
Rynek w Opatowie
Miejsce końca:
Rynek w Opatowie

Trasa wiedzie przez pagórkowate tereny Wyżyny Sandomierskiej. Pojedziemy głównie drogami asfaltowymi, w większości o małym natężeniu ruchu samochodowego. Na widokowe odcinki natrafimy jadąc gruntowymi drogami wśród pól i łąk. Po drodze na uwagę zasługuje zamek Krzyżtopór w Ujeździe, a także Opatów wraz ze swą historią i licznymi zabytkami.

 

Przebieg

Opatów (0,0 km) - Okalina (3,1 km) - Gojców (5,9 km) - Ublinek (7,7 km) - Mydłów (10,7 km) - Boduszów (13,1 km) - Kopiec (15,6 km) - Ujazd (17,0 km) - Boduszów (20,7 km) - Mydłów (23,1 km)  - Strzyżowice (27,7 km) - Czerników Opatowski (30,6 km) - Opatów (33,2 km)

 

Dane techniczne

Dystans: 33,2 km
Typ roweru: turystyczny
90% drogi asfaltowe
10% drogi gruntowe
Poziom trudności: trasa średnio trudna
Oznakowanie: trasa w większości prowadzi słabo oznaczonym w terenie niebieskim szlakiem rowerowym oraz innymi słabo oznakowanymi szlakami rowerowymi

 

Dojazd i początek trasy

Dogodnym miejscem na rozpoczęcie wycieczki dla zmotoryzowanych będą okolice rynku w Opatowie.

 

Opis techniczny

Z rynku w Opatowie wyjeżdżamy południowo-wschodnią pierzeją. Kierujemy się na południe. Jedziemy ul. J. Słowackiego, skręcamy w lewo w ul. Szeroką i w prawo, w ul. Cegielnianą przechodzącą w ul. Partyzantów, którą to kontynuujemy jazdę aż do Okaliny. We wsi skręcamy w lewo, mijamy przydrożną kapliczkę oraz krzyż, za którym skręcamy w polną drogę. To jedyny na naszej dzisiejszej trasie odcinek drogi gruntowej. Malowniczą ścieżką wśród pól dojeżdżamy do Gojcowa. Za wsią skręcamy w lewo, w wąski asfalt do Ublinka.

Niebawem naszym oczom ukaże się umocniona budowla, dawny zbór braci polskich (arian) z XVI w. obecnie zamieszkały. Jedziemy dalej prosto w kierunku południowym aż do drogi głównej, na której skręcamy w prawo. Zmierzamy do skrzyżowania w Mydłowie. Mijamy sklep i kościół górujący nad miejscowością. W Boduszowie warto zachować czujność  i zaraz za mostkiem skręcić w lewo, w kierunku miejscowości Kopiec.

Jedziemy wąskim asfaltem, a tablice przy drodze informują nas, że jesteśmy na terenie objętym ochroną Natura 2000 – ostoja Żyznów. Przed nami krótki ale intensywny podjazd. Przy drodze wojewódzkiej nr 758 znajduje się, ukryta nieco za drzewami, rekonstrukcja osady neolitycznej sprzed 5500  lat. Do Ujazdu  jedziemy wydzieloną drogą dla rowerów. Prowadzi tędy również szlak Green Velo. Przed nami jedna z największych atrakcji województwa świętokrzyskiego – zamek Krzyżtopór. Na chwilę odpoczynku warto zatrzymać się w pobliskiej kawiarni i lodziarni.

Do Toporowa zmierzamy wąskim, mało uczęszczanym asfaltem. Pokonujemy znany nam już odcinek z Boduszowa do Mydłowa, po czym na skrzyżowaniu za kościołem skręcamy w lewo. Krótki podjazd doprowadza do przysiółka Bartłomiejów. Dalej jedziemy lokalnymi asfaltami do Strzyżowic. Mijamy po lewej kościół z 1783 roku. Jako ostatnie na naszej trasie są Czerników Karski i Opatowski. Docieramy do Opatowa. Do miasta wjeżdżamy ul. Partyzantów.

Za sklepem wielobranżowym skręcamy w prawo, na rynek. 

 

Atrakcje na trasie

Opatów

W Opatowie znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków romańskich w skali kraju – kolegiata pw. św. Marcina. Uwagę zwraca bryła kościoła z pięknie zachowanymi biforiami (podwójne okienka romańskie) w jednej z wież. Rozbudowana w stylu gotyckim posiada wnętrze o wystroju zdominowanym estetyką baroku. W środku mieszczą się unikatowe polichromie oraz cenna renesansowa płaskorzeźba – Lament Opatowski.
ul. S. „Grota” Roweckiego 8
tel. 15 868 27 64,
www.kolegiataopatow.sandomierz.opoka.org.pl

Innym ciekawym obiektem jest usytuowana pod zabudowaniami rynku Podziemna Trasa Turystyczna o długości ponad 300 m. Tworzy ją labirynt piwnic wydrążonych na trzech kondygnacjach, które służyły jako składy dla kupców opatowskich. W okresie II wojny światowej mieściły się tu kryjówki partyzantów.

Plac Obrońców Pokoju 18
tel. 506 789 486
www.podziemia.opatow.pl

Ponadto w Opatowie warto zobaczyć:
- Bramę Warszawską – jedyną ocalałą z czterech istniejących tu niegdyś bram,
- klasztor i kościół Bernardynów
ul. Klasztorna 3
tel. 15 868 23 10
www.opatow-bernardyni.pl

- Muzeum Geodezji i Kartografii
ul. Szpitalna 4A
tel. 15 868 47 77, 15 868 27 42

 

Dawny zbór ariański w Ublinku

Zabytkowa murowana budowla z kamienia pochodzi z poł. XVI w. Dzięki staraniom nowych właścicieli odzyskała dawny blask. Stanowi własność prywatną.

 

Osada neolityczna w Kopcu

W 2020 r. w Kopcu powstała rekonstrukcja osady neolitycznej sprzed 5 000 lat. Stworzyli ją dwaj miłośnicy historii. Osadę można zwiedzać. Znajduje się tam siedem obiektów, w tym sześć domów, a także budynki gospodarcze, takie jak pracownia krzemieniarza, plecionkarza, pracownia ceramiczna, jest także mini zoo.
Kopiec 1a
tel. 697 095 999
www.osadakopiec.pl

 

Ruiny zamku „Krzyżtopór” w Ujeździe

Wzniesiona z fundacji Krzysztofa Ossolińskiego w latach 1631–44 rezydencja miała symbolizować wielkość i wieczną potęgę jednego z najbogatszych rodów Rzeczpospolitej. Budowla była wizualizacją kalendarza, miała 4 baszty, 12 sal balowych, 52 komnaty i 365 okien. Po zniszczeniu w czasie wojny domowej, prowadzonej przez konfederację barską (1768–1770), pałac nie odzyskał już dawnego blasku i popadł w ruinę. Do naszych czasów zachowały się zrewitalizowane mury, baszty i podziemia. Obiekt można zwiedzać.
tel. 15 860 11 33
www.krzyztopor.org.pl

 

Informacja turystyczna

Centrum Informacji Turystycznej w Opatowie
Pl. Obrońców Pokoju 34
27-500 Opatów
tel. 15 868 13 01
www.opatow.travel

 

Gastronomia

Opatów

Restauracja Żmigród (MPR)
Pl. Obrońców Pokoju 25
tel. 15 868 46 89
www.zmigrod.com

Restauracja Miodowy Młyn (MPR)
ul. Legionów 3
tel. 533 355 393
www.miodowymlyn.pl

Kamienica przy bramie, AB-Pizza (MPR)
Kościuszki 14
tel. 15 868 42 65
www.kamienicaprzybramie.pl

 

Noclegi

Opatów

Hotel Miodowy Młyn*** (MPR)
ul. Legionów 3,
tel. 533 355 393
www.miodowymlyn.pl

Kamienica Przy Bramie Pensjonat*** (MPR)
ul. Kościuszki 14
tel. 500 099 592
www.kamienicaprzybramie.pl

Agroturystyka „Pod Lipą”(MPR)
Planta 28,
tel. 694 614 813, 15 860 13 23
www.noclegpodlipa.pl

Agroturystyka koło zamku Krzyżtopór (MPR)
Haliszka 16b
tel. 504 724 340
www.krzyztopor.dobrynocleg.pl

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013