Język:

Wycieczki

Pętla zagnańsko-strawczyńsko-mniowska

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
49.9 km
Czas
5:00 hh
Dla kogo
Dla miłośników dziedzictwa kulturowego
Poziom trudności
dla zaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
420 min
Połączony z GreenVelo
TAK
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Oblęgorek, ul. H. Sienkiewicza
Miejsce końca:
Oblęgorek

50-kilometrowa trasa ma kształt pętli i prowadzi za znakami czerwonego szlaku rowerowego wokół Wzgórz Kołomańskich. Pojedziemy w większości drogami asfaltowymi. Jedynie niewielką część stanowić będą szutry. Po drodze czeka nas sporo interesujących miejsc. Odwiedzimy m.in. obiekty, których historia związana jest ze Staropolskim Okręgiem Przemysłowym. Zobaczymy pałacyk Henryka Sienkiewicza, dąb Bartek czy kamień neolityczny w Mniowie. Będzie też możliwość odpoczynku nad zalewem Umer.

 

Przebieg

Oblęgorek (0,0 km) - Oblęgór (2,0 km) - Malmurzyn (5,3 km) - Mniów (9,8 km) - Serbinów (14,5 km) - Rogowice - Długojów (20,9 km) - Zagnańsk (29,0 km) - Samsonów (34,9 km) - Umer (38,4 km)  - Ćmińsk  →- Bobrza (43,5 km) - Porzecze (46,0 km) - Oblęgorek (50,0 km)

 

Dane techniczne

Dystans: 50,0 km
Typ roweru: Turystyczny, crossowy
85% drogi asfaltowe
15% drogi szutrowe
Stopień trudności: trasa średnio trudna
Oznakowanie dobre, czerwony szlak rowerowy

 

Dojazd i początek trasy

Wycieczkę rozpoczynamy w Oblęgorku przy ul. Henryka Sienkiewicza. Samochód możemy zostawić na pobliskim parkingu, gdzie znajduje się MOR szlaku Green Velo.

 

Opis techniczny

Aleją Lipową podjeżdżamy w kierunku pałacyku, objeżdżamy otaczający go park. Następnie wyjeżdżamy z Oblęgorka, kierując się na zachód. W Oblęgorze skręcamy w prawo. Przed nami solidny, a w końcowej fazie widokowy podjazd. Po osiągnięciu kulminacji zjeżdżamy do Malmurzyna, mijając przy skrzyżowaniu MOR z wiatą na szlaku Green Velo.

Kolejny etap wycieczki to przejazd do Mniowa. Zanim przekroczymy drogę krajową, warto odbić w prawo, pod budynek Urzędu Gminy, przy którym usytuowana jest szklana gablota z cennym archeologicznym znaleziskiem. Za Mniowem, tuż przed wjazdem do lasu, naszą uwagę zwróci leśna galeria z niezwykłymi rzeźbami. Nieco dalej znajdują się dwa parkingi leśne, na których można odpocząć. Jedziemy dalej w lekko górzystym terenie, mijając kolejno: Serbinów, Rogowice i Długojów. Przed tym ostatnim nawierzchnia drogi zmienia się na chwilę na szutrową. Na jeszcze dwa takie odcinki natrafimy przed Zagnańskiem.

Przejeżdżając przez las w okolicach Jasiowa, zwróćmy uwagę na pomnik będący pamiątką po powstaniu styczniowym . Przed nami zjazd do Zagnańska, a następnie krótki przejazd ruchliwą drogą wojewódzką. Za dębem Bartkiem skręcamy w prawo. Trzymając się cały czas czerwonych znaków, zmierzamy przez Bartków do Samsonowa by zobaczyć monumentalne mury dawnej huty Józef. Kolejnym przystankiem na trasie jest zalew Umer. Po pięciu kilometrach docieramy do ruin kolejnej huty, tym razem w Bobrzy. I te mury zrobią na nas duże wrażenie. Po krótkim odpoczynku, kierujemy się na południe. W Porzeczu odbijamy w prawo i wąskimi asfaltami, przez widokowe wzgórza Baraniej Góry, docieramy do Oblęgorka, zamykając tym samym pętlę.

 

Atrakcje na trasie:

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Pałacyk przekazano Henrykowi Sienkiewiczowi z okazji 25-lecia pracy literackiej. Pisarz mieszkał w nim w latach 1902–1914, traktując go jako letnią rezydencję.

Po II wojnie światowej dzieci noblisty przekazały budynek na rzecz skarbu państwa. Od 1958 r. mieści się tutaj muzeum. Większość eksponatów to oryginały, uzupełnione stylizowanymi reprodukcjami. Pałacyk otacza park z zabytkowym drzewostanem.
ul. Aleja Lipowa 24
tel. 41 303 04 26, 664 384 069,
www.mnki.pl/sienkiewicz

W Oblęgorku jest również ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza, której początek znajduje się pomiędzy Aleją Lipową a szkołą.

 

Kamień neolityczny w Mniowie

Odkryty w 1988 r. w Kontrewersie koło Mniowa kamień uznano za jeden z najcenniejszych zabytków archeologicznych w Polsce. Prawdopodobnie przedstawia on dwie postacie – kobietę i mężczyznę. Według najnowszych teorii symbole te związane są z neolitycznym kultem rolniczym. Od 2005 r. kamień jest własnością Państwowego Instytutu Geologicznego. Obecnie znajduje się w szklanej gablocie w kształcie piramidy przed Urzędem Gminy w Mniowie (ul. Centralna 9).

 

Pomnik w lesie koło Jasiowa

Miejsce upamiętniające poległych w 1863 r. powstańców. Niedaleko obelisku znajduje się drewniana kapliczka z wyrytym znakiem krzyża.

 

Dąb Bartek w Zagnańsku

Dąb Bartek uchodzi za jedno z najstarszych drzew w Polsce. Jego rozmiary są imponujące – obwód 985 cm, wysokość 30 m, rozpiętość korony 40 m. Według legendy liczy sobie nawet 1200 lat, choć naukowcy oceniają go na 645–670 lat. Mieli pod nim odpoczywać Jan III Sobieski, Kazimierz Wielki, a nawet Bolesław Krzywousty. Drzewo chronione jest jako pomnik przyrody. Na skutek pożarów w 1906 i w 1991 r. zostało częściowo zniszczone.

 

Ruiny huty Józef w Samsonowie

Zakład powstał w latach 1818–1822 z inicjatywy Stanisława Staszica. Wytapiano w nim żelazo z wydobywanych w regionie rud. Po pożarze w 1866 r. fabryka popadła w ruinę. Do dzisiaj zachowały się m.in. pozostałości wielkiego pieca. Teren, na którym znajdują się ruiny dawnej huty, jest zabezpieczony i udostępniony dla zwiedzających.

 

Ruiny huty w Bobrzy

W Bobrzy znajdują się pozostałości po niedokończonej inwestycji największego założenia wielkopiecowego Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. Budowę huty rozpoczęto w 1828 r. z inspiracji Stanisława Staszica. Niestety, powódź oraz wybuch powstania listopadowego spowodowały przerwanie prac. Obecnie możemy obejrzeć m.in. robiący spore wrażenie mur oporowy o wysokości 15 m. Obiekt jest częściowo zrewitalizowany.

 

Noclegi

Hotel Dudek*** (MPR)
ul. Leśna 2
26-080 Mniów
tel. 41 201 03 90
www.hoteldudek.pl

 

Hotel Grafit**** (MPR)
Kostomłoty Pierwsze 120
26-085 Miedziana Góra
tel. 41 303 22 25
www.grafithhotel.pl

 

Podgórski Kącik Alicji (MPR)
Ciosowa, ul. Ciosowa 49
tel. 41 303 13 62, 691 653 770
www.noclegiciosowa.pl

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013