Język:

Wycieczki

Sandomierskie krajobrazy – szlak niebieski

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
23.0 km
Czas
2:00 h
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla miłośników dziedzictwa kulturowego
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
300 min
Połączony z GreenVelo
TAK
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Ziemia Sandomierska i Dolina Dolnego Sanu
Miejsce startu:
Sandomierz, przy ul. St. Żeromskiego
Miejsce końca:
Sandomierz, przy ul. Browarnej

Krótka rekreacyjna trasa w formie pętli prowadzi z Sandomierza na północ przez Dwikozy i Góry Pieprzowe. Pojedziemy głównie drogami asfaltowymi o niewielkim natężeniu ruchu, wśród malowniczych sadów, łąk i pól. Po drodze atrakcyjne widoki z Gór Pieprzowych na Sandomierz i dolinę Wisły. Ponadto atrakcjami na trasie będą zabytki Sandomierza, a w północnej części – ruiny kaplicy św. Rocha. Pomiędzy Nowymi Kicharami a Dwikozami trasa wiedzie doliną Opatówki.

 

Przebieg

Sandomierz, ul. St. Żeromskiego (0,0 km) → Rzeczyca Sucha (4,4 km)  → Nowe Kichary (6,8 km) → Dwikozy (11,2 km) → Mściów (14,7 km) → Kamień Łukawski (18,5) → Sandomierz, ul. Browarna (23,0 km)

 

Dane techniczne
Dystans: 23,0 km
Typ roweru: Crossowy, turystyczny
88% drogi asfaltowe
7% drogi szutrowe
5% drogi gruntowe
Trasa łatwa
Oznakowanie słabe, niebieski szlak; uwaga! Ze względu na dosyć słabe oznakowanie szlaku, warto posiłkować się mapą lub śladem GPS. 

 

Dojazd i początek trasy

Szlak zaczyna się w centrum Sandomierza, przy ul. St. Żeromskiego, a jego koniec zlokalizowany jest w pobliżu, przy ul. Browarnej. Stąd trasę należy potraktować jako pętlę. W centrum Sandomierza znajdują się liczne płatne parkingi. Jeden z nich odnaleźć można przy początku szlaku. Bezpłatnie zaparkować można u zbiegu ulic: Rybitwy i Al. Jana Pawła II. Do Sandomierza dojedziemy pociągiem (tylko w weekendy w sezonie).

 

Opis techniczny

Szlak wyprowadza nas z centrum miasta ulicą St. Żeromskiego. Kierujemy się na północ, przekraczamy DK nr 79 i przez pagórkowate tereny Wyżyny Sandomierskiej docieramy do Nowych Kichar. Po drodze przyjdzie nam pokonać kilka krótkich odcinków po drogach szutrowych i gruntowych. Przed wjazdem do wsi, po lewej stronie, dojrzeć można stojącą wśród pól zabytkową kolumnę. To jedna z tzw. latarni chocimskich, która prawdopodobnie miała kiedyś wskazywać drogę wędrowcom.

W Nowych Kicharach zobaczymy ruiny kaplicy św. Rocha . Wjeżdżamy w dolinę rzeki Opatówki. Tutaj szlak zakręca i kieruje się na wschód, wzdłuż rzeki, do Dwikoz. Po drodze naszą uwagę zwróci interesująca budowa geologiczna terenu, dobrze widoczna w tutejszych kamieniołomach i na skarpach. Ciekawostką będą piwnice wydrążone w lessowym podłożu, należące do Winnicy Sandomierskiej. Samą winnicę można zwiedzać. Prowadzona jest tu degustacja i sprzedaż win.

Przejeżdżamy przez Dwikozy, które znane są z Zakładów Przemysłu Owocowo-Warzywnego „Dwikozy”. Mało kto wie natomiast, że tutaj urodził się znany polski pisarz, Wiesław Myśliwski. Stąd kierujemy się już na południe, w stronę Gór Pieprzowych. Po drodze mijamy wsie Mściów i Kamień Łukawski. W tym drugim warto odbić 500 m od szlaku w lewo, na punkt widokowy z ławkami, skąd zobaczymy rozległą panoramę na okolicę . Stąd już niedaleko do Sandomierza. Szlak kończy się przy ul. Browarnej na Starym Mieście.

 

Atrakcje na trasie:

Ruiny kaplicy pw. św. Rocha i św. Jacka w Nowych Kicharach

Tajemnicze ruiny są pozostałością po dworze obronnym stojącym w tym miejscu już w XVII w. Był on w posiadaniu m.in. Benedyktynek z Sandomierza. W zachowanej do dziś baszcie urządzono kaplicę. Mimo poważnych zniszczeń z czasów wojny nadal możemy obejrzeć tu resztki malowideł.

 

Rezerwat przyrody Góry Pieprzowe

Góry wzięły swoją nazwę od liczących niemal 500 mln lat skał kambryjskich, które pod wpływem zmiennych czynników atmosferycznych utleniły się i skruszyły, wyglądem przypominając pieprz. Osobliwością tego obszaru są unikalne w skali europejskiej skupiska dzikiej róży, która występuje aż w 15 gatunkach. Góry Pieprzowe to atrakcyjny punkt widokowy na Sandomierz, dolinę Wisły, południową krawędź Wyżyny Lubelskiej oraz Nizinę Sandomierską. 

 

Sandomierz

To jedno z najstarszych, a przy tym najpiękniejszych miast w Polsce. Zachował się tu pierwotny XIV-wieczny układ urbanistyczny, w obrębie którego znajduje się liczna grupa zabytków i muzeów. Zwiedzanie warto rozpocząć na rynku, nad którym dominuje bryła ratusza z przełomu XIV i XV w. Otaczają go bogato zdobione kamienice, a pod jego płytą funkcjonuje Podziemna Trasa Turystyczna. Prawdziwą perłą historii jest późnoromański kościół św. Jakuba, wzniesiony w 1226 r. – jedna z najstarszych ceglanych świątyń w Polsce.

Z fundacji Kazimierza Wielkiego powstały: gotycka Katedra pw. Narodzenia NMP (1360 r.) oraz Zamek Królewski. Obecnie mieści się w nim Muzeum Okręgowe. Cennymi zabytkami są również: Dom Długosza z 1476 r. (obecnie Muzeum Diecezjalne), Brama Opatowska z XV w., Ucho Igielne (Furta Dominikańska). W jednej z kamienic na rynku obejrzymy unikalną wystawę „Świat Ojca Mateusza”. Nad miastem góruje, pięknie oświetlone nocą, Collegium Gostomianum – budynek jednej z najstarszych w Polsce szkół średnich, założonej w 1602 r.  

Muzeum Okręgowe (MPR)
ul. Zamkowa 12
tel. 15 644 57 57,
www.zamek-sandomierz.pl

Muzeum Diecezjalne
ul. Długosza 9
tel. 15 833 26 70
www.domdlugosza.sandomioerz.org

Wystawa „Świat Ojca Mateusza”
ul. Rynek 5
tel. 534 883 883
www.swiatojcamateusza.pl

 

Informacja turystyczna

Centrum Informacji Turystycznej w Sandomierzu (MPR)
Rynek 20,
27-600 Sandomierz
tel. 15 644 61 05
www.sandomierz.travel

Punkt Informacji Turystycznej Oddział PTTK
Rynek 12, 27-600 Sandomierz,
tel. 15 832 23 05, 15 832 26 82
www.pttk-sandomierz.pl

 

Gastronomia

Restauracja Pod Ciżemką (MPR)
Rynek 27, Sandomierz
tel. 15 83 20 550
www.hotelcizemka.pl

 

Wypożyczalnie rowerów

Hotel Mały Rzym (MPR)
ul. Okrzei 9
tel. 535 44 90 90
www.malyrzym.pl

 

Noclegi

Sandomierz

Turysta (MPR)
ul. Zawichojska 22
tel. 15 838 53 56
www.sandomierz-nocleg.pl

Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy „Agro” (MPR)
ul. Mokoszyńska 3,
15 833 31 06
www.sodr.pl/nasze-hotele

Hotel Sarmata Zespół Dworski*** (MPR)
ul. Zawichojska 2,
tel. 15 833 47 00
www.hotelsarmata.pl

Hotel Basztowy*** (MPR)
ul. ks. J. Poniatowskiego 2
tel. 15 833 34 50,
www.hotelbasztowy.pl

Hotel Mały Rzym*** (MPR)
ul. Okrzei 9
15 644 90 90
www.malyrzym.pl

Hotel Pod Ciżemką*** (MPR)
Rynek 27
tel. 15 83 20 550
www.hotelcizemka.pl

Sandomiria (MPR)
Podwale Górne 10
tel. 15 644 52 44
www.sandomiria.pl

Dom Wycieczkowy Salus (MPR)
ul. Portowa 24B
tel. 511 824 380
www.tanienoclegi-sandomierz.pl

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013