Język:

Wycieczki

Święta Katarzyna – Wilków – Ciekoty

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
15.6 km
Czas
1:00 h
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla miłośników dziedzictwa kulturowego, Dla amatorów pięknych widoków
Poziom trudności
dla początkujących
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
240 min
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Święta Katarzyna, parking przy ulicy Kieleckiej
Miejsce końca:
Święta Katarzyna, parking przy ulicy Kieleckiej

Krótka trasa, która nie wymaga dużego wysiłku fizycznego. Ze Świętej Katarzyny pojedziemy nad zalew w Wilkowie i do Ciekot, gdzie będziemy mogli zwiedzić Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” oraz dworek Stefana Żeromskiego. W trakcie realizacji (2021 r.) jest budowa drogi rowerowej, która pozwoli nam przejechać większą część trasy w separacji od ruchu samochodowego.

 

Przebieg

Święta Katarzyna (0,0 km) - Wilków (3,1 km) - Wilków (6,4 km) - Ciekoty (10,0 km) - Wilków (12,6 km) - Święta Katarzyna (15,6 km)

 

Dane techniczne

Dystans: 15,6 km
Typ roweru: Turystyczny, crossowy
82% drogi asfaltowe
18% kostka brukowa
Poziom trudności: trasa łatwa
Oznakowanie na większości trasy, szlaki rowerowe czerwony i zielony

 

Dojazd i początek trasy

Wycieczkę rozpoczynamy w Świętej Katarzynie. Przy głównej ulicy (Kielecka) znajduje się duży parking. Tuż obok zlokalizowane są punkt informacji turystycznej oraz toalety. Wyjeżdżając z parkingu w prawo, po 200 m dojedziemy pod klasztor Bernardynek.

 

Opis techniczny

Z parkingu w Świętej Katarzynie jedziemy w lewo, do ulicy Żeromskiego. Przy skrzyżowaniu zlokalizowane jest Muzeum Minerałów i Skamieniałości – Galeria Tajemnice Klejnotów . Jadąc ulicą Żeromskiego mijamy pracownię ceramiki, gdzie organizowane są warsztaty i można zakupić produkty lokalnego rękodzieła. Dojeżdżamy do Wilkowa. Odbijamy w prawo w kierunku zalewu . Wokół jego brzegów prowadzi droga pieszo-rowerowa zbudowana z kostki brukowej. Po objechaniu zbiornika wracamy do skrzyżowania w Wilkowie, a następnie  kontynuujemy jazdę główną drogą do Ciekot. W miejscowości tej możemy zwiedzić Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” oraz dworek Stefana Żeromskiego . Obok znajduje się niewielki zbiornik wodny, który polecamy objechać wokół po ścieżce wyłożonej kostką. Powrót do Świętej Katarzyny tą samą drogą.

 

Atrakcje na trasie:

Klasztor Bernardynek w Świętej Katarzynie

Historia klasztoru sięga XV w. Początkowo mieścił się tu erem należący do zakonu benedyktynów ze Świętego Krzyża. Na przestrzeni wieków obiekt był wielokrotnie przebudowywany. Do dziś zachował się otoczony krużgankami renesansowy wirydarz z 1633 r.
ul. Kielecka 2, Święta Katarzyna
tel. 41 311 22 19

W Świętej Katarzynie, nieopodal klasztoru znajduje się wejście do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Stąd wiedzie szlak na najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – Łysicę.

 

Muzeum Minerałów i Skamieniałości – Galeria Tajemnice Klejnotów w Świętej Katarzynie

W pięciu salach wystawowych zgromadzono ponad tysiąc okazów minerałów, kamieni szlachetnych i skamieniałości. Ich nagromadzenie to efekt kolekcjonerskiej pasji właścicieli, Ewy i Dariusza Siemońskich. Znajdują się tu okazy z całego świata, m.in. stukilogramowy zrost kryształów z Arkansas. Nie zabrakło oczywiście rodzimych okazów pochodzących z Gór Świętokrzyskich. Po muzeum oprowadzają przewodnicy. Działa tu również sklepik muzealny.
ul. Kielecka 20
tel. 501 282 691
www.swkatarzyna-muzeum.pl

 

Zalew w Wilkowie

Zalew na tle innych świętokrzyskich zbiorników wyróżnia się atrakcyjnym położeniem nieopodal Świętej Katarzyny i widokiem na Łysicę. Wokół zalewu poprowadzona jest ścieżka pieszo-rowerowa o długości nieco ponad 2 km. Znajdują się tu również duża piaszczysta plaża, wypożyczalnia sprzętu pływającego, plac zabaw i wiata.     

 

Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” i dworek Stefana Żeromskiego w Ciekotach (MPR)

W Ciekotach lata swojego dzieciństwa i młodości spędził wybitny polski prozaik i publicysta – Stefan Żeromski. W zrekonstruowanym dworku szlacheckim zorganizowano ekspozycję poświęconą jego życiu i twórczości. Możemy tu zobaczyć XIX-wieczne meble i sprzęty, galerie portretów rodziny pisarza oraz zbiór jego dzieł i ich opracowań. Przy dworze znajduje się ławeczka z postaciami rodziny Żeromskich. W sąsiedztwie mieści się Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” z wystawą dzieł sztuki współczesnej, informacją turystyczną i salami dla realizacji programów edukacyjnych. Nad brzegiem zalewu, na terenie Centrum, znajduje się amfiteatr.

Ciekoty 76
tel. 41 311 21 28
www.szklanydom.maslow.pl

 

Informacja turystyczna

Punkt Informacji Turystycznej w Świętej Katarzynie
ul. Kielecka 27
tel. 664 094 063

Punkt Informacji Turystycznej Centrum Edukacyjne „Szklany Dom” (MPR)
Ciekoty 76, 26-001 Masłów
tel. 41 311 21 28
www.szklanydom.maslow.pl

 

Serwisy i wypożyczalnie rowerowe

Centrum Edukacji i Kultury ”Szklany Dom” (MPR)
Ciekoty 76
tel. 41 311 21 28
www.szklanydom.maslow.pl

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013