Język:

Wycieczki

Wokół zalewu w Borkowie

Rodzinne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
5.5 km
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla rodzin z dziećmi
Poziom trudności
dla rodzin z dziećmi
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
120 min
Połączony z GreenVelo
TAK
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Parking przy zalewie w Borkowie
Miejsce końca:
Parking przy zalewie w Borkowie

Krótka, kilkukilometrowa wycieczka ze startem i metą nad zalewem w Borkowie. Rekreacyjną jazdę umożliwia wygodna asfaltowa ścieżka pieszo-rowerowa poprowadzona wokół zbiornika. Częściowo pojedziemy także drogami gruntowymi wzdłuż wpadającej do zalewu rzeki Belnianki. Na trasie liczne miejsca odpoczynku, molo, wypożyczalnia sprzętu wodnego i sezonowe bary.

 

Przebieg

Borków (0,0 km) - Słopiec (2,3 km) - Borków (5,5 km)

 

Dane techniczne
Długość: 5,5 km
Typ roweru: Turystyczny, crossowy
44% drogi gruntowe
29% drogi z kostki betonowej
27% drogi asfaltowe
Stopień trudności: trasa łatwa

 

Dojazd i początek trasy
Samochód zaparkować można na dużym parkingu nad zalewem w Borkowie.

 

Opis techniczny
Na początek proponujemy przejazd północnym brzegiem zalewu. Po kilkuset metrach asfaltowa ścieżka ustępuje miejsca gruntowej drodze, by w okolicach molo, nieopodal kempingu Uroczysko, ponownie zmienić swą nawierzchnię. Przy ujściu rzeki Belnianki odbijamy w lewo w polną drogę, która zaprowadzi nas do niewielkiej wsi Słopiec. Dotrzemy tam również jadąc na wprost, trzymając się koryta wspomnianej rzeczki. W Słopcu zobaczymy zabytkowy dwór i ruiny młyna. Przejeżdżamy przez mot na rzece i skręcamy w prawo.

Po 800 m zjeżdżamy z drogi asfaltowej w prawo. Krótki odcinek gruntowej ścieżki doprowadzi nas ponownie nad brzeg zalewu. Wygodnym asfaltem wracamy w stronę parkingu, mijając po drodze molo, kąpielisko z plażą, wypożyczalnię sprzętu wodnego oraz sezonowe bary. Przy zaporze mieści się MOR usytuowany na szlaku Green Velo.

 

Atrakcje na trasie

Zalew Borków

Borków to niewielka miejscowość letniskowa położona wśród lasów. Znajduje się tu sztuczny zbiornik na rzece Belniance. Głębokość wody nie przekracza 2,5 m. Atrakcję stanowi kąpielisko z plażą oraz oświetlone nocą molo. Wzdłuż brzegu poprowadzono deptak spacerowy. Nad zalewem działają wypożyczalnie sprzętu wodnego, bary i restauracje, wybudowano boiska do siatkówki plażowej. Można tu skorzystać z oferty ośrodka jazdy konnej Amazonka. W pobliżu znajdują się liczne obiekty noclegowe.

 

Słopiec – dwór, ruiny młyna

Słopiec był dawniej osadą młyńską usytuowaną w widłach rzek Belnianki i Trupienia. Do dziś zachowały się ruiny młyna wodnego z II poł. XIX w. Nieopodal znajduje się inny cenny zabytek – dwór biskupów krakowskich z 1711 r. 

 

Gastronomia

Borków

Bary sezonowe przy kąpielisku nad Zalewem Borków

Zajazd Mistrz i Małgorzata (MPR)
Borków 113,
tel. 691 022 640

 

Noclegi
Zajazd Mistrz i Małgorzata (MPR)
Borków 113,
tel. 691 022 640
www.mistrzimalgorzata.com.pl

Agroturystyka Zofijówka (MPR)
Borków 107,
tel. 41 317 16 76
www.zofijowka.com.pl

 

 

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013