Atrakcyjna kilkunastokilometrowa trasa rowerowa łącząca dwa największe ośrodki turystyczne Łysogór: Świętą Katarzynę i Nową Słupię. Jej największym atutem jest fakt, iż w całości prowadzi przez Świętokrzyski Park Narodowy po śladzie funkcjonującej w ubiegłym wieku kolejki wąskotorowej.
Przemierzając leśne ostępy Puszczy Jodłowej napotkamy 12 przystanków z tablicami informacyjnymi, które przybliżą nam historię tego niezwykłego przedsięwzięcia. Trasa jest prawie w całości płaska (wyjątek stanowi krótki odcinek w okolicach Nowej Słupi). Trudność może stanowić nawierzchnia – miejscami droga jest mocno błotnista, zwłaszcza po opadach deszczu.
Powrót można zaplanować tą samą drogą, ewentualnie drogami rowerowymi i pasem ruchu dla rowerów przez Bodzentyn lub drogami po południowej stronie Łysogór. Można również zostawić dwa samochody na obu końcach ścieżki.
Przebieg
Święta Katarzyna (0,0 km) - Świętokrzyski Park Narodowy - Nowa Słupia (16,2 km)
Dane techniczne
Długość: 16,2 km
Typ roweru: crossowy, MTB
100% drogi gruntowe
Poziom trudności: Trasa średnio trudna
Oznakowanie wystarczające, zielony szlak dydaktyczny
Dojazd i początek trasy
Na trasę można wjechać w Świętej Katarzynie (parkingi przy czerwonym szlaku prowadzącym na Łysicę i naprzeciwko klasztoru Bernardynek) lub w Nowej Słupi (parking przy niebieskim szlaku prowadzącym na Święty Krzyż). W obu przypadkach należy uiścić opłatę za wstęp na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
Opis techniczny
Rozpoczynając trasę w Świętej Katarzynie przejeżdżać będziemy obok klasztoru Bernardynek . Po zakupie biletów wjeżdżamy na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego i za znakami zielonej ścieżki przyrodniczo-kulturowej oraz niebieskiego szlaku pieszego kierujemy się w stronę wiaty, którą napotkamy po około 2,4 km. Przy wiacie odbijamy w prawo, zostawiając niebieski szlak, który zmierza przez Miejską Górę do Bodzentyna. Dalej poruszać się będziemy przez miejscami mroczne ostępy Puszczy Świętokrzyskiej, w tym przez jej najcenniejsze fragmenty chronione Obszarem Ochrony Ścisłej Łysica – Święty Krzyż.
Na trasie wielokrotnie spotkamy pozostałości dawnej kolejki, o czym poinformują nas tablice. Budowę kolejki rozpoczęto w czasie I wojny światowej. W 1924 r. linię doprowadzono pod Święty Krzyż, w okolice wsi Hucisko. Początkowo transportowała ona drewno do tartaku w Zagnańsku. W latach 30. przewożono nią rudy żelaza z kopalni w Rudkach. Później pełniła funkcje pasażerskie i turystyczne. Ostatecznie tory zdemontowano w latach 1967–1977. Jej najbardziej charakterystyczne elementy – nasyp i mosty kolejowe spotkamy na trasie rowerowej. Duży Most mierzył 5,5 m wysokości. Do dziś jego konstrukcja robi wrażenie.
Po drodze napotkamy jeszcze dawny kamieniołom (ok. 200 m od szlaku, prowadzi do niego kierunkowskaz). Końcowy odcinek trasy to dosyć stromy podjazd, a następnie zjazd do punktu biletowego ŚPN w Nowej Słupi, w pobliżu którego znajduje się pomnik Świętokrzyskiego Pielgrzyma, Emeryka. Mając trochę więcej czasu można odwiedzić Centrum Kulturowo-Archeologiczne , na terenie którego odbywają się słynne Dymarki Świętokrzyskie.
Atrakcje na trasie:
Klasztor Bernardynek, Muzeum Minerałów i Skamieniałości – Galeria Tajemnice Klejnotów w Świętej Katarzynie
Świętokrzyski Park Narodowy
Świętokrzyski Park Narodowy powstał w 1950 r. jako trzeci w kraju. Obejmuje centralną część Gór Świętokrzyskich z najwyższym wzniesieniem Łysicą z wierzchołkiem wschodnim zwanym Skałą Agaty o wysokości 614 m n.p.m. Ponad 90 % jego powierzchni zajmują lasy. To pozostałość Puszczy Świętokrzyskiej. Dominuje tu bór mieszany z jodłą, modrzewiem, świerkiem i bukiem. Osobliwość parku stanowią charakterystyczne rumowiska skalne, tzw. gołoborza, powstałe prawdopodobnie podczas ostatniego zlodowacenia. Występują one m.in. na Łysej Górze i Łysicy. Więcej na temat Gór Świętokrzyskich dowiedzieć się można w Muzeum Przyrodniczym ŚPN na Świętym Krzyżu.
Muzeum Przyrodnicze ŚPN na Świętym Krzyżu
Święty Krzyż 2, tel. 41 31 77 087, 690 080 034, www.swietokrzyskipn.org.pl
Centrum Kulturowo-Archeologiczne w Nowej Słupi
W parku edukacyjno-archeologicznym położonym na terenie starożytnego piecowiska, na obszarze ponad 4 ha, znajdują się rekonstrukcje budowli charakterystycznych dla kultury przeworskiej i rzymskiej z początku naszej ery. Możemy tu obejrzeć wierne kopie chat, ekspozycje warsztatów rzemieślniczych. Co roku odbywają się tutaj słynne „Dymarki Świętokrzyskie”.
Świętokrzyska 62
tel. 507 803 986
www.dymarki.pl