Język:

Wycieczki

Podzamcze Chęcińskie – Lipowica

Rodzinne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
8.9 km
Czas
4:00 hh
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla rodzin z dziećmi
Poziom trudności
dla rodzin z dziećmi
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
240 min
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Parking przy RCNT w Podzamczu
Miejsce końca:
Parking przy RCNT w Podzamczu

Krótka, bo zaledwie kilkukilometrowa propozycja przejazdu zielonym szlakiem pieszym z Podzamcza nad zalew w Lipowicy. Trasa biegnie mało uczęszczanymi drogami, także gruntowymi wśród pól. Największą atrakcją będzie objazd zalewu, częściowo po wydzielonej ścieżce pieszo-rowerowej. Powrót zaplanować można tą samą drogą lub asfaltami przez wsie: Lipowica, Przymiarki i Starochęciny.

 

Przebieg

Podzamcze (0,0 km) - parking nad zalewem Lipowica (3,6 km) - parking nad zalewem Lipowica (5,3 km) - Podzamcze (8,9 km)

 

Dane techniczne

Długość: 8,9 km
Typ roweru: Turystyczny, crossowy, górski
53% drogi gruntowe
27% drogi asfaltowe
20% drogi szutrowe
Stopień trudności: Trasa łatwa

 

Dojazd i początek trasy

Jako punkt startu rekomendujemy duży bezpłatny parking przy Centrum Naukowym Leonardo da Vinci w Podzamczu.

 

Opis techniczny

Ruszamy lokalnymi drogami na południe, wzdłuż ekspresówki. Po 500 m dołącza zielony szlak pieszy, który zaprowadzi nas nad zalew w Lipowicy. Zanim to jednak nastąpi, przejedziemy pod mostem na Czarnej Nidzie. Po drugiej stronie S7 znajduje się nieczynny kamieniołom na Leśnej Górze. Mijamy go z lewej strony i dalej gruntową drogą wśród łąk i pól, zmierzamy do Lipowicy. Dojeżdżamy do ronda, przy którym mieści się niewielki parking. Z tego miejsca rozpoczynamy objazd zalewu. Najpierw proponujemy ruszyć w lewo. Wygodna asfaltowa ścieżka zaprowadzi nas na molo.

Dalej znajdują się dwie platformy widokowe. Po drodze można odbić nad Czarną Nidę i Bobrzę. Urokliwie meandrujące rzeczki z piaszczystym dnem, stanowić mogą nie lada atrakcję, zwłaszcza w upalne dni. Za drugą platformą widokową kończy się asfalt. Krótki odcinek przyjdzie nam pokonać gruntową ale dobrze widoczną w terenie, ścieżką. Wypatrując drewnianych budek dla wędkarzy, zmierzamy do końca naszej pętli. Z parkingu powrót tą samą drogą lub lokalnymi asfaltami przez wsie: Lipowica, Przymiarki i Starochęciny.

 

Atrakcje na trasie:

Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu

W skład kompleksu wchodzą zespół pałacowo-parkowy i Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Najcenniejszym zabytkiem jest odrestaurowany dwór starostów chęcińskich. Barokowy budynek powstał w latach 1602–1617 z inicjatywy Jana Branickiego. Zabytkowe budynki dworu zaadoptowano na hotel, restaurację i centrum konferencyjne. Obok znajduje się współczesny budynek muzealny, w którym prezentowane są czasowe wystawy interaktywne z zakresu nauki i techniki. W ogrodzie można przetestować urządzenia doświadczalne. Wokół tereny spacerowe po pięknie odnowionym parku. 
Podzamcze 45, tel. 609 290 121, www.cndavinci.pl

 

Zalew w Lipowicy

Zrewitalizowany w 2021 r. zbiornik wodny służy spacerowiczom, rowerzystom, wędkarzom oraz wszystkim tym, którzy szukają wytchnienia w otoczeniu natury. Znajdują się tu: ścieżka pieszo-rowerowa z tablicami edukacyjnymi, molo, platformy widokowe, wiaty, ławki, budki dla wędkarzy, toalety i parkingi. W zalewie obowiązuje zakaz kąpieli. 

 

Informacja Turystyczna

Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej Gminy Chęciny „Niemczówka”
ul. Małogoska 7, tel. 41 31 51 829
www.cit.checiny.pl

 

Serwisy i wypożyczalnie rowerowe

Wypożyczalnia rowerów „Pod Basztami” (MPR)
ul. Armii Krajowej 18A, tel. 41 315 10 97,
www.rowery.checiny.pl

 

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013