Krótka, bo zaledwie kilkukilometrowa propozycja przejazdu zielonym szlakiem pieszym z Podzamcza nad zalew w Lipowicy. Trasa biegnie mało uczęszczanymi drogami, także gruntowymi wśród pól. Największą atrakcją będzie objazd zalewu, częściowo po wydzielonej ścieżce pieszo-rowerowej. Powrót zaplanować można tą samą drogą lub asfaltami przez wsie: Lipowica, Przymiarki i Starochęciny.
Przebieg
Podzamcze (0,0 km) - parking nad zalewem Lipowica (3,6 km) - parking nad zalewem Lipowica (5,3 km) - Podzamcze (8,9 km)
Dane techniczne
Długość: 8,9 km
Typ roweru: Turystyczny, crossowy, górski
53% drogi gruntowe
27% drogi asfaltowe
20% drogi szutrowe
Stopień trudności: Trasa łatwa
Dojazd i początek trasy
Jako punkt startu rekomendujemy duży bezpłatny parking przy Centrum Naukowym Leonardo da Vinci w Podzamczu.
Opis techniczny
Ruszamy lokalnymi drogami na południe, wzdłuż ekspresówki. Po 500 m dołącza zielony szlak pieszy, który zaprowadzi nas nad zalew w Lipowicy. Zanim to jednak nastąpi, przejedziemy pod mostem na Czarnej Nidzie. Po drugiej stronie S7 znajduje się nieczynny kamieniołom na Leśnej Górze. Mijamy go z lewej strony i dalej gruntową drogą wśród łąk i pól, zmierzamy do Lipowicy. Dojeżdżamy do ronda, przy którym mieści się niewielki parking. Z tego miejsca rozpoczynamy objazd zalewu. Najpierw proponujemy ruszyć w lewo. Wygodna asfaltowa ścieżka zaprowadzi nas na molo.
Dalej znajdują się dwie platformy widokowe. Po drodze można odbić nad Czarną Nidę i Bobrzę. Urokliwie meandrujące rzeczki z piaszczystym dnem, stanowić mogą nie lada atrakcję, zwłaszcza w upalne dni. Za drugą platformą widokową kończy się asfalt. Krótki odcinek przyjdzie nam pokonać gruntową ale dobrze widoczną w terenie, ścieżką. Wypatrując drewnianych budek dla wędkarzy, zmierzamy do końca naszej pętli. Z parkingu powrót tą samą drogą lub lokalnymi asfaltami przez wsie: Lipowica, Przymiarki i Starochęciny.
Atrakcje na trasie:
Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu
W skład kompleksu wchodzą zespół pałacowo-parkowy i Centrum Nauki Leonardo da Vinci. Najcenniejszym zabytkiem jest odrestaurowany dwór starostów chęcińskich. Barokowy budynek powstał w latach 1602–1617 z inicjatywy Jana Branickiego. Zabytkowe budynki dworu zaadoptowano na hotel, restaurację i centrum konferencyjne. Obok znajduje się współczesny budynek muzealny, w którym prezentowane są czasowe wystawy interaktywne z zakresu nauki i techniki. W ogrodzie można przetestować urządzenia doświadczalne. Wokół tereny spacerowe po pięknie odnowionym parku.
Podzamcze 45, tel. 609 290 121, www.cndavinci.pl
Zalew w Lipowicy
Zrewitalizowany w 2021 r. zbiornik wodny służy spacerowiczom, rowerzystom, wędkarzom oraz wszystkim tym, którzy szukają wytchnienia w otoczeniu natury. Znajdują się tu: ścieżka pieszo-rowerowa z tablicami edukacyjnymi, molo, platformy widokowe, wiaty, ławki, budki dla wędkarzy, toalety i parkingi. W zalewie obowiązuje zakaz kąpieli.
Informacja Turystyczna
Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej Gminy Chęciny „Niemczówka”
ul. Małogoska 7, tel. 41 31 51 829
www.cit.checiny.pl
Serwisy i wypożyczalnie rowerowe
Wypożyczalnia rowerów „Pod Basztami” (MPR)
ul. Armii Krajowej 18A, tel. 41 315 10 97,
www.rowery.checiny.pl