Język:

Miejsca

Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” - dworek Stefana Żeromskiego w Ciekotach

Centra edukacyjne

Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Odległość od Green Velo
13.55 km
Kontakt
Adres:
Ciekoty 76, 26-001 Masłów
Telefon:
+48 41 311 21 28
Udogodnienia
Udogodnienia rowerowe

Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” – Dworek Stefana Żeromskiego w Ciekotach to szczególne miejsce na kulturalnej mapie Polski.

W Ciekotach, niewielkiej wsi w Górach Świętokrzyskich, stał dwór, w którym lata swojego dzieciństwa i młodości spędził wybitny polski prozaik i publicysta Stefan Żeromski. Oryginalny dom, w którym mieszkała rodzina Żeromskich, spłonął w 1900 r.

Na jego miejscu sto dziś drewniana budowla stylizowana na drobnoszlachecki dworek. W nim znajdziemy obiekty upamiętniające życie i twórczość pisarza. Zobaczymy też elementy wyposażenia, które odzwierciedlają styl i ducha wnętrz z czasów młodości pisarza.

Na wprost dworku znajduje się budynek Centrum Edukacyjnego. Nowoczesne pomieszczenia służą prezentacji sztuki współczesnej. Ciekoty żyją kulturą. Każdego roku witają fanów pięknego słowa i literatury. Na Imieniny Stefana przybywają Mistrzowie Mowy Polskiej, a podczas festiwalu Otwarte Książki fani dobrej literatury mogą spotkać się z autorami najpoczytniejszych polskich książek.

Żeromszczyzna to także turystyczne Centrum Gór Świętokrzyskich. W pobliżu przebiegają szlaki piesze (w tym szlak prowadzący na najwyższą w Górach Świętokrzyskich Łysicę).

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013