Język:

Miejsca

Leśniewo - śluzy na Kanale Mazurskim

Zabytki techniki

Województwo:
Warmińsko-Mazurskie
Królestwo:
Północne Mazury
Odległość od Green Velo
0.81 km
Kontakt
Adres:
x
Telefon:
xx
Adres e-mail:
Strona www:

Pomysł połączenia Wielkich Jezior Mazurskich z portem w Królewcu powstał już w XVIII wieku. Ale żadnego z przedstawianych przez lata planów nie zrealizowano. Prace przy budowie kanału z jeziora Mamry rozpoczęte zostały w 1911 roku i były prowadzone z przerwami do 1942 roku. Nigdy ich nie ukończono.

Kanał zaczyna się w miejscowości Przystań. Jego długość całkowita wynosi 50,4 kilometra (od Przystani do Alleburga/Druzhby w obwodzie królewieckim), z czego przez Polskę przebiega 20,5 kilometra. Na kanale planowano wybudowanie 10 śluz. Duże wrażenie robią niedokończone dwie śluzy w Leśniewie. Śluza górna ma 17 metrów różnicy poziomów, 46 metrów długości i 7,5 metra szerokości. Podobne wymiary miała mieć też zrealizowana tylko w części śluza dolna. Kilkaset metrów od grobli kończącej przed górną śluzą część kanału zbudowaną w nasypie znajduje się ciekawy jaz walcowy, zabezpieczający dolinę przed zalaniem na wypadek awarii. Po polskiej stronie jedna z pięciu śluz (Piaski / Guja), leżąca przy wyjściu kanału z pobliskiego jeziora Rydzówka, jest sprawna i ukończona. W pobliżu wyjścia kanału znajdują się obszerne niedokończone baseny portu. Dodatkową atrakcją jest znajdujący się w sąsiedztwie śluz park linowy.

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013