Język:

Miejsca

Kamieniarstwo bruśnieńskie

Cmentarze/ pomniki wojenne/ miejsca bitew

Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Roztocze
Odległość od Green Velo
0.06 km
Kontakt
Adres:
Babsk

Teren Roztocza Wschodniego usiany jest przydrożnymi krzyżami i kapliczkami, które bieleją wśród ładnych łanów pól i lasów. Są to charakterystyczne dla tego terenu przykłady kamieniarstwa bruśnieńskiego. Od XVI w. w kamieniołomach w Bruśnie, Łówczy, Werchracie w okolicach Horyńca zaczęto wydobywać wapień.

Początkowo wyrabiano żarna i kamienie młyńskie. Z czasem kamieniarze zaczęli wytwarzać bardziej artystyczne wytwory. Rozpoczęto produkować przepiękne nagrobki i krzyże przydrożne. Z czasem w krajobrazie roztoczańskim było na tyle dużo wapiennych kapliczek, że zaczęto stosować je również na prywatne zmaówienia. Na przełomie XIX i XX w. przemysł kamieniarski zaczął podupadać, a po II wojnie miejscowość Brusno przesiedlono, a kamieniołom zamknięto.  Obecnie jeżdżąc polnymi i leśnymi drogami można podziwiać piekne przykłady bruśnieńskiego kamieniarstwa.

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013