Język:

Miejsca

Park miejski im. Stanisława Staszica w Kielcach

Ogrody botaniczne, ogrody zoologiczne, parki

Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Odległość od Green Velo
0.18 km
Kontakt
Adres:
Staszica, 25-007 Kielce
Telefon:
+48 41 348 00 60
Udogodnienia rowerowe

Park został utworzony w wyniku XIX-wiecznej rozbudowy i modernizacji miasta na gruntach należących do 1789 r do biskupów krakowskich. Przy prowadzącej do parku ulicy Staszica znajduje się miejsce uwiecznione w powieści "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego - tak zwane źródełko Biruty - przy którym od 1973 r. stoi rzeźba "Przysięga miłości".

 

W parku warto zwrócić uwagę na znajdującą się po drugiej stronie stawu XVIII-wieczną figurę Jana Nepomucena oraz pomnik  z czerwonego piaskowca upamiętniający brawurowy zamach na agenta gestapo, Franza Wittka, w 1944 roku. Przez obszarny plac z muszlą koncertową przejść można do głównej alei parkowej. Ciągnie się ona wzdłuż murów zabudowań wzgórza zamkowego, przy których warto zwrócić uwagę na niewielą ptaszarnię oraz eklektyczną basztę - tzw. Plotkarkę. Po przeciwnej stronie alei swój pomnik ma patron parku  - Stanisław Staszic. Do obiektów przy ulicy Zamkowej prowadzi odrestaurowana brama pełniąca funkcję niewielkiej galerii sztuki współczesnej.

 

Regionalne Centrum Informacji Turystycznej w Kielcach
ul. Sienkiewicza 29
25-007 Kielce
tel.  41 348 00 60
e-mail: informacja@swietokrzyskie.travel

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013