Język:

Miejsca

Zamek w Dubiecku

Zamki, pałace, dwory

Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Pogórze Karpackie
Odległość od Green Velo
4.9 km
Kontakt
Adres:
ul. Zamkowa 1, 37-750 Dubiecko
Telefon:
16 651 10 58
Adres e-mail:
Udogodnienia
Udogodnienia rowerowe

Pierwsze zapiski o zamku w Dubiecku sięgają XIV wieku, gdy na wysokim brzegu Sanu rezydencje zbudowali Kmitowie. W XV wieku budowla trafiła w posiadanie Stadnickich, którzy przebudowali zamek w formę czworoboczną z dziedzińcem.

W tym zamku urodził się w 1551 roku Stanisław Stadnicki, zwany „diabłem łańcuckim”, który zasłynął z zamiłowania do najazdów na okoliczne miasta. W 1588 roku posiadłość kupili Krasiccy. W obecnym kształcie zespół dworsko-parkowy w Dubiecku sięga okresu XVII wieku. Zamek przekształcono w styl barkowy. W 1735 roku w rezydencji urodził się Ignacy Krasicki. W XVIII wieku budowlę przekształcono na styl klasycystyczny. W połowie XIX wieku obiekt trafił w ręce rodu Konarskich, którzy dobudowali oficynę i urządzili park. Z najdawniejszego okresu zachowały się piwnice i pozostałości umocnień fortyfikacyjnych. Obecnie prywatny właściciel zamku odrestaurował obiekt, a w dawnych salach urządził hotel, restaurację i sale konferencyjne. Z wysokiej skarpy za posiadłością rozciąga się malowniczy widok na dolinę Sanu i okoliczne wzgórza Pogórza Przemyskiego oraz Dynowskiego. W Dubiecku warto również odwiedzić cerkiew grekokatolicką pw. Podniesienia Krzyża Świętego, kościół parafialny pw. Niepokalanego Serca NMP z gotycką kropielnicą oraz prywatne Muzeum Skamieniałości i Minerałów.

 
ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013