Język:

Miejsca

Puszcza Solska

Parki narodowe, parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody, obszary Natura 2000

Województwo:
Podkarpackie
Królestwo:
Roztocze
Odległość od Green Velo
9.28 km
Kontakt
Adres:
Rynek 1
Telefon:
+48 16 631 70 86
Adres e-mail:
Strona www:
Udogodnienia rowerowe

Kompleks leśny położony na granicy województwa lubelskiego i podkarpackiego. Zajmuje większą część Równiny Biłgorajskiej. Dominują lasy sosnowe, częściowo sztucznie nasadzane. Główną rzeką jest Tanew. Puszcza Solska słynie z bogactwa zwierzyny oraz obfitości grzybów i jagód. Miejscami występuję torfowiska z rzadkimi gatunkami roślin. Dostępność lasów jest bardzo łatwa, gdyż przebiega przez nie kilka ważnych dla regionu dróg. 

 

Ze względu na atrakcyjność terenu w 1988 roku utworzono Park Krajobrazowy Puszczy Solskiej połozony na granicy podkarpackiego z lubelskim. Ponad 80 % powierzchni parku zajmuja lasy. Głównym owodem utowrzenia parku była ochrna cennych kompleksów lasów sosnowych i bagiennych. W związku z ciekawą geologią regionu na ciekach przepływających przez puszczę tworzą się malownicze kaskady i progi rzeczne zwane w lokalnej gwarze "szumami" lub "szypotami" np. na Tanwi czy Sopocie. W miejscowości Ruda Różaniecka znajduje sie ciekawy kompleks stawów hodowlanych z godnym uwagi ośrodkiem wczasowym. W Hucie Różanieckiej trzeba koniecznie zabawić się w poszukiwacza skarbów na lokalnym kamieniołomie i odnaleźć wiele ciekawych pamiątek geologicznych jak skorupki czy muszelki pradawnych mięczaków. Region jest atrakcyjny turystycznie i bogaty w infrastrukture turystyczną jak dobrze oznakowane szlaki rowerowe, miejscowości z ośrodkami wypoczynkowymi czy liczne zabytki. 

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013