Język:

Miejsca

Elbląg - Stare Miasto

Miasta,miasteczka, miejscowości

Województwo:
Warmińsko-Mazurskie
Królestwo:
Nad Zalewem Wiślanym
Odległość od Green Velo
0.01 km
Kontakt
Adres:
Łączności 1, 82-300 Elbląg
Telefon:
55 239 30 00
Adres e-mail:
Strona www:

Elbląg, najstarsze w województwie i drugie co do wielkości miasto warto obejrzeć z góry, z jednej z najwyższych w Polsce wież kościelnych, wieży (95 m) katedry p.w. św Mikołaja.

Prawa miejskie Elbląg uzyskał w 1246 r. Będąc ważnym portem, należał do Hanzy. Do 1309 r. znajdowała się w mieście siedziba mistrzów krajowych zakonu krzyżackiego. Po pokoju toruńskim, w latach 1466 ŕ1772, Elbląg znalazł się w granicach Polski i za panowania Zygmunta Augusta był dużym portem wojennym i handlowym utrzymującym kontakty z całym znanym wówczas światem. 

Z tarasu widokowego rozpościera się rozległy widok na miasto i okolice. Pięknie prezentuje się panorama  zniszczonego niemal doszczętnie w 1945 roku i wciąż odbudowywanego metodą retrowersji Starego Miasta, co jest przedsięwzięciem unikalnym w skali światowej. Z historią miasta i plonem prac wykopaliskowych można zapoznać się w muzeum w zachowanym skrzydle przedzamcza. Uwagę zwracają zabytki  Brama Targowa, Kościół Mariacki ( obecnie Galeria El), dawny kościół i szpital św. Ducha (obecnie biblioteka), odbudowany w nowoczesnej formie ratusz.

W sąsiedztwie Starego Miasta widać port morski oraz zakłady przemysłowe. Współczesny Elbląg jest ważnym ośrodkiem przemysłowym z zakładami przemysłu maszynowego i elektrotechnicznego, a także siedzibą wyższych uczelni, teatru dramatycznego i wielu innych instytucji kulturalnych. Miasto jest dobrą bazą wypadową dla turystów chcących zwiedzić północno-zachodnią część regionu poruszając się szlakiem Greenvelo.

 

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013