Język:

Miejsca

Rzeka Czarna Hańcza

Rzeki

Województwo:
Podlaskie
Królestwo:
Suwalszczyzna i Puszcza Augustowska
Odległość od Green Velo
2.24 km
Kontakt
Adres:
Krzywe 82
Telefon:
87 563 25 62; 510 992 672
Adres e-mail:
Strona www:

Czarna Hańcza jest największą rzeką Suwalszczyzny, płynącą na terenie Polski i Białorusi, jest lewym dopływem Niemna. Swój początek ma w Suwalskim Parku Krajobrazowym, niedaleko miejscowości Okliny. Jako niewielka rzeka, w Starej Hańczy, wpada do Jeziora Hańcza, by następnie je opuścić w okolicach Bachanowa i stać się, aż do Turtula bystrym, niemalże górskim potokiem (żyje tu pstrąg oraz typowo górskie gatunki ryb). To właśnie na tym odcinku wcina się w podłoże wąską, ale głęboką doliną. Rwąco przemierza rezerwat Głazowisko Bachanowo, ma tu bardzo duży spadek (na ponad 1 km różnica poziomów to 24 m).

W Turtulu spowalnia swój bieg, by rozlać się ponownie jako staw turtulski.  Następnie Czarna Hańcza meandruje już dość szeroką doliną rzeczną w otoczeniu lasu łęgowego. Przepływa przez Suwałki, by dotrzeć na teren Wigierskiego Parku Narodowego, do Jeziora Wigry, gdzie jest ostoją bobrów. Na wysokości wsi Rygol łączy się z Kanałem Augustowskim i podąża na Białoruś. Najciekawsze odcinki biegu Czarnej Hańczy po polskiej stronie można podziwiać przemierzając ścieżką poznawczą „Doliną Czarnej Hańczy” (3,5 km długości). Turyści, którzy się na nią zdecydują, zapoznają się z najciekawszymi geomorficznymi fragmentami Suwalskiego Parku Krajobrazowego, obejrzą różnorodne formy terenu, takie jak: pagórki ozu turtulskiego, rynnę lodowcową, głazowisko, dolinę rzeczną z tarasami, dolinę zawieszoną czy też morenę denną.

Czarna Hańcza jest najstarszym i najbardziej znanym szlakiem kajakowym w Polsce. Wzdłuż jej brzegów znajdują się liczne pola namiotowe, a w okolicznych kwaterach agroturystycznych można spróbować specjałów tutejszej kuchni. Karol Wojtyła również wielokrotnie uczestniczył w spływach kajakowych tym szlakiem.

Centrum Informacji Turystycznej ****
Wigierski Park Narodowy
Krzywe 82    
16-402 Suwałki
tel. 87 563 25 62
kom. 510 992 672
www.wigry.org.pl

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013