Język:

Miejsca

Centrum Sztuki Galeria EL

Galerie sztuki

Województwo:
Warmińsko-Mazurskie
Królestwo:
Nad Zalewem Wiślanym
Odległość od Green Velo
0.09 km
Kontakt
Adres:
Kuśnierska 6, 82-300 Elbląg
Telefon:
+48 55 625 67 80
Adres e-mail:
Strona www:
Udogodnienia
Udogodnienia rowerowe

Centrum Sztuki Galeria EL od 50 lat jest stałym punktem wycieczek, nie tylko z racji funkcji jaką pełni, ale także ze względu na wyjątkowy budynek XIII-wiecznego, podominikańskiego kościoła, uratowanego przed rozbiórką przez Gerarda Kwiatkowskiego. Na dwóch piętrach empory prezentowany jest jeden z największych w Polsce zbiorów sztuki abstrakcyjnej, podarowany przez Museum Modern Art w Huenfeld, prowadzone przez Gerarda Kwiatkowskiego.

Dawny Kościół NMP. Początki kościoła pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny sięgają połowy XIII wieku. Dokument fundacyjny, pozwalający dominikanom przybyłym z Polski na osiedlenie się w Elblągu wystawił w 1238 roku Mistrz Krajowy Zakonu Krzyżackiego Herman Balk. Budowę kościoła zaczęto po 1246 roku od wzniesienia prezbiterium, zakrystii oraz dwóch niewielkich aneksów przylegających do zakrystii od strony zachodniej.Zasadniczy kształt budynku uzyskany w trakcie odbudowy na początku XVI wieku przetrwał do dzisiaj. Liczne naprawy i renowacje nie zmieniły kształtu budynku. Rozwój reformacji w Elblągu doprowadził do upadku klasztoru dominikanów.  Od 1542 do 1945 roku kościół Mariacki pełnił rolę głównej świątyni protestanckiej w mieście. Z bogatego i cennego wyposażenia kościoła zachowała się cześć epitafiów i płyt nagrobnych. Większość uległa zniszczeniu w trakcie działań wojennych w 1945 roku i na skutek braku opieki nad obiektem w latach powojennych.

ZGŁOŚ POPRAWKĘ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013