Język:

Wycieczki

Wokół jeziora Stręgiel

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
28.4 km
Czas
3:00 hh
Poziom trudności
dla początkujących
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
240 min
Najwyższy punkt
163 m
Najniższy punkt
106 m
Województwo:
Warmińsko-Mazurskie
Królestwo:
Północne Mazury
Miejsce startu:
ośrodek wypoczynkowy PTTK w Węgorzewie
Miejsce końca:
ośrodek wypoczynkowy PTTK w Węgorzewie

Trasa wycieczki rozpoczyna się na terenie ośrodka wypoczynkowego PTTK w Węgorzewie i prowadzi promenadą w kierunku zamku krzyżackiego. Wybudowany pod koniec XIV w. obiekt był siedzibą prokuratora zakonu. Nieopodal znajduje się kościół pw. św.św. Piotra i Pawła, wzniesiony na początku XVII w. Na uwagę zasługuje wyposażenie świątyni, w szczególności najstarsze na Maurach organy.
Następnie trasa przebiega obok jednostki wojskowej, a na obrzeżach miasta mija niewielki wiadukt nad torowiskiem kolejowym linii Giżycko – Węgorzewo, obecnie przekształconym w ścieżkę rowerową, oraz cmentarz wojskowy z okresu I wojny światowej, na którym pochowano poległych podczas bitwy nad jeziorami mazurskimi w 1914 r.
Kolejny odcinek szlaku prowadzi w kierunku miejscowości i jeziora Stręgiel. Tutaj, podobnie jak w położonym nieopodal Stręgielku, znajduje się plaża i dogodne dojście do jeziora. W Stręgielku uwagę zwraca przedwojenna zabudowa gospodarstw.
Trasa biegnie dalej przez Pozezdrze. W okolicznych lasach podczas II wojny światowej znajdowała się kwatera polowa dowództwa SS, w 1945 r. wysadzona przez saperów niemieckich. Do dziś zachowały się pozostałości obiektu, w tym bunkier Heinricha Himmlera. Obok ustawione są tablice informacyjne, w pobliżu przebiega także przyrodnicza ścieżka edukacyjna.
Dalej szlak prowadzi do Ogonek ścieżką utworzoną na dawnym torowisku kolejowym, mijając po drodze bagienne uroczyska. W latach międzywojennych miejscowość Ogonki i jezioro Święcajty stanowiły jeden z ważniejszych ośrodków bojerowych w Europie. Przy moście w Ogonkach, w wąskim przesmyku między jeziorami, znajduje się bunkier.
Do Węgorzewa prowadzi dalej ścieżka rowerowa. Na zakończenie wycieczki warto udać się do centrum miasta i parku im. Helwinga, przez który przepływa rzeka Węgorapa, stanowiąca interesujący szlak kajakowy.

Wariant trasy (32 km)
Można wydłużyć trasę, skręcając przed Węgorzewem do położonej na półwyspie wsi Kal – po drodze znajduje się cmentarz i pomnik z czasów I wojny światowej – a następnie udać się w kierunku plaży miejskiej nad jeziorem Mamry. Stąd do ośrodka wypoczynkowego PTTK w Węgorzewie prowadzi promenada.

Nawierzchnia i oznakowanie trasy
TRASA CZĘŚCIOWO OZNAKOWANA
Większość trasy (ok. 80%) przebiega szosami asfaltowymi o małym natężeniu ruchu oraz ścieżką rowerową z kostki betonowej. Pozostałe 20% stanowią odcinki drogi szutrowej.
Na odcinku z Pozezdrza do Ogonek trasa pokrywa się z niebieskim szlakiem rowerowym „Błękitna wstęga jezior”.

Atrakcje na trasie
• Kościół pw. św.św. Piotra i Pawła w Węgorzewie
• Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
• Park im. Helwinga w Węgorzewie
• Zamek krzyżacki w Węgorzewie
• Kwatera polowa dowództwa SS w Pozezdrzu

Kilometraż wycieczki:
• 0 km - Węgorzewo
• 3,2 km - Kalskie Nowiny
• 7,4 km - Stręgiel
• 11,2 km - Stręgielek
• 15,8 km - Pozezdrze
• 21,4 km - Ogonki
• 28,3 km - Węgorzewo

Biuro Informacji Turystycznej w Węgorzewie
bulwar Loir et Cher 4, 11-600 Węgorzewo, tel. 87 42 74 009


DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013