Język:

Wycieczki

Wokół Węgorzewa

Rodzinne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
16.0 km
Czas
1:30 hh
Poziom trudności
dla początkujących
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
150 min
Najwyższy punkt
138 m
Najniższy punkt
102 m
Województwo:
Warmińsko-Mazurskie
Królestwo:
Północne Mazury
Miejsce startu:
Ośrodek wypoczynkowy PTTK w Węgorzewie
Miejsce końca:
Ośrodek wypoczynkowy PTTK w Węgorzewie

Wycieczka rozpoczyna się na terenie ośrodka wypoczynkowego PTTK w Węgorzewie. Początkowy odcinek trasy prowadzi promenadą wzdłuż Węgorapy, mijając po drodze zamek krzyżacki z XIV w., Muzeum Kultury Ludowej oraz kilka portów jachtowych – Węgorzewo jest ważnym ośrodkiem żeglarskim na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.
Promenada biegnie dalej wzdłuż kanału Młyńskiego, a przy głównej drodze dochodzi do Szlaku Green Velo. Skręcając w lewo, można stąd dotrzeć do Muzeum Tradycji Kolejowej, mieszczącego się w starym budynku dworca.
Szlak Green Velo prowadzi następnie na obrzeża miasta, gdzie łączy się ze ścieżką rowerową, wytyczoną na dawnym torowisku kolejowym linii Giżycko – Węgorzewo. Ze ścieżki tej należy skręcić w prawo, w drogę szutrową, prowadzącą w kierunku cmentarza z okresu I wojny światowej, na którym pochowano poległych podczas bitwy nad jeziorami mazurskimi w 1914 r. Z cmentarza rozciąga się rozległy widok na jezioro Święcajty.
Dalej trasa wycieczki przebiega wzdłuż brzegu jeziora i dochodzi do skrzyżowania z szosą prowadzącą do położonej na półwyspie wsi Kal. Po drodze mija tajemniczą Kolumnę Kalską, datowaną na rok 1573. Jej historia jest opisana na ustawionych obok tablicach.
Ostatni odcinek trasy prowadzi z powrotem do Węgorzewa. Na terenie miasta należy skręcić w lewo, w ulicę Zbożową, w kierunku plaży miejskiej i kąpieliska nad jeziorem Mamry. Z plaży roztacza się z malowniczy widok na główne ploso jeziora. Stąd do ośrodka wypoczynkowego PTTK można dojechać promenadą wzdłuż rzeki Węgorapy i kanału Węgorapy, które stanowią drogę wodną dla jachtów i statków, płynących do portów w Węgorzewie.

Wariant trasy (33,0 km)
Można wydłużyć wycieczkę, udając się ścieżką rowerową wzdłuż drogi rowerowej nr 63 przez Ogonki do Pozezdrza. Powrót tą samą trasą.

Nawierzchnia i oznakowanie trasy
TRASA CZĘŚCIOWO OZNAKOWANA
Większą część trasy poprowadzono ścieżkami rowerowymi o nawierzchni asfaltowej i z kostki betonowej. Na odcinku ok. 4 km pojawia się droga szutrowa.
Trasa jest częściowo oznakowana. Przez Węgorzewo i do granic miasta prowadzi wydzieloną ścieżką rowerową, fragmentami pokrywającą się ze szlakiem Green Velo. Dalej przebiega lokalną szutrową drogą do cmentarza i punktu widokowego, a następnie osobnym chodnikiem i drogą osiedlową do plaży miejskiej. W okolicach ośrodka wypoczynkowego PTTK trasa została poprowadzona promenadą.

Atrakcje na trasie
• Kościół pw. św.św. Piotra i Pawła w Węgorzewie
• Muzeum Tradycji Kolejowej w Węgorzewie
• Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
• Park im. Helwinga w Węgorzewie
• Zamek krzyżacki w Węgorzewie

Kilometraż wycieczki:
• 0 km - Węgorzewo
• 9,4 km - Cmentarz wojenny – punkt widokowy
• 11,5 km - Kolumna Kalska
• 13,8 km - Plaża miejska
• 16 km - Węgorzewo

Biuro Informacji Turystycznej w Węgorzewie
bulwar Loir et Cher 4, 11-600 Węgorzewo, tel. 87 42 74 009

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013