Język:

Wycieczki

Torowiskiem do Ornety

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
29.9 km
Czas
4:00 hh
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
360 min
Najwyższy punkt
92 m
Najniższy punkt
61 m
Województwo:
Warmińsko-Mazurskie
Królestwo:
Warmia i okolice
Miejsce startu:
Lidzbark Warmiński, zamek
Miejsce końca:
Lidzbark Warmiński, zamek

Trasa wycieczki prowadzi przez oddalone od zabudowań, malownicze tereny Równiny Orneckiej, łącząc ze sobą dwa średniowieczne warmińskie miasta – Lidzbark Warmiński i Ornetę. Szlak rowerowy biegnie nasypem dawnej linii kolejowej, funkcjonującej do 1945 r. Ze względu na specyficzny przebieg trasa jest łatwa do pokonania, podjazdy nie są większe niż 0,1%.
Lidzbark Warmiński uzyskał prawa miejskie w 1308 r. Od połowy XIV w. do końca wieku XVIII był stolicą Warmii – ważnym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i religijnym regionu. W centrum miasta zachował się średniowieczny układ urbanistyczny, mury miejskie z Wysoką Bramą, zabytkowa zabudowa rynku, w tym XIX-wieczny ratusz. Najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem miasta jest Zamek Biskupów Warmińskich – jeden z najcenniejszych tego typu obiektów w Polsce.
Orneta otrzymała prawa miejskie w 1313 r. W latach 1341–51 była siedzibą biskupów warmińskich. Warto przyjrzeć się średniowiecznej zabudowie rynku z XIV-wiecznym ratuszem zwieńczonym wieżą, w której znajduje się najstarszy na Warmii dzwon, pochodzący z 1384 r. W pobliżu rynku stoi gotycki kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela, boczne elewacje świątyni wieńczą mury attykowe, budowlę zdobią fryzy przedstawiające postacie ludzkie oraz motywy roślinne. Kościół ma rzadką na Warmii konstrukcję bazylikową, z nawą główną znacznie wyższą od naw bocznych. W bogato zdobionym wnętrzu kościoła zachowały się zabytki sztuki sakralnej z różnych epok oraz organy pochodzące z 1609 r.

Wariant trasy (65,0 km)
Na obrzeżach Ornety trasa łączy się z ulicą Krośnieńską i prowadzi w lewo, w kierunku centrum miasta. Zakręcając w prawo można dojechać do Krosna. Na terenie położonej nad rzeką Drwęcą Warmińską wsi znajduje się Sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Otoczony krużgankami, barokowy kościół z XVIII w., jest wzorowany na bazylice ze Świętej Lipki.

Nawierzchnia i oznakowanie trasy
TRASA OZNAKOWANA
Trasa prowadzi utwardzoną ścieżką rowerową oraz, na krótkich odcinkach dojazdowych, drogami asfaltowymi. Trasa pokrywa się z zielonym szlakiem rowerowym.

Atrakcje na trasie
• Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim
• Kolegiata pw. św.św. Apostołów Piotra i Pawła w Lidzbarku Warmińskim
• Rynek w Lidzbarku Warmińskim
• Wysoka Brama w Lidzbarku Warmińskim
• Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Ornecie
• Rynek w Ornecie
• Sanktuarium Nawiedzenia NMP w Krośnie

Kilometraż wycieczki
• 0 km - Lidzbark Warmiński
• 7 km - Łaniewo
• 22 km - Opin (dawna stacja kolejowa)
• 26 km - droga do sanktuarium w Krośnie
• 28 km - Orneta przedmieście (początek szlaku "Kolejowego")
• 30 km - Orneta


Centrum Informacji Turystycznej
ul. Krasickiego 1, 11-100 Lidzbark Warmiński, tel. 89 51 90 052

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013