Język:

Wycieczki

Pętla braniewska

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
32.3 km
Czas
2:30 hh
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
210 min
Najwyższy punkt
62 m
Najniższy punkt
1 m
Województwo:
Warmińsko-Mazurskie
Królestwo:
Nad Zalewem Wiślanym
Miejsce startu:
Braniewo Stare Miasto
Miejsce końca:
Braniewo Stare Miasto

Wycieczka rozpoczyna się w Braniewie, najstarszym mieście Warmii, założonym w XIII w. W średniowieczu należało ono do Hanzy i było jedynym portem morskim regionu. Stare Miasto w Braniewie zostało w znacznej części zniszczone w 1945 r. Z dawnych zabudowań zachowała się wieża bramna zamku biskupiego, jedna z najstarszych budowli w regionie, potężny kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej oraz kilka mniejszych obiektów, m.in. spichlerz nad Pasłęką. Pasłęka – trzecia pod względem długości rzeka w Polsce bezpośrednio wpadająca do morza – niemal na całej długości stanowi rezerwat przyrody, ustanowiony w celu ochrony bobrów.
Trasa prowadzi z Braniewa do zapory na Pasłęce i elektrowni wodnej w Pierzchałach – zespołu budowli hydrotechnicznych o oryginalnym założeniu technicznym. Elektrownia jest położona ponad kilometr od zapory i połączona z nią kanałem, biegnącym po zachodniej stronie rzeki, na ok. 12-metrowej skarpie. Spiętrzone przez zaporę Jezioro Pierzchalskie jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym regionie. Nad jego brzegiem, w miejscowości Pierzchały, znajduje się plaża.
Stąd można wrócić do Braniewa przez Czosnowo i most nad drogą S22.

Wariant trasy (46,3 lub 58,3 km)
Dłuższy wariant trasy prowadzi z plaży w Pierzchałach do wsi Chruściel, w której znajduje się zabytkowy kościół z XVIII w., a także duża baza paliwowa, połączona z Rosją koleją szerokotorową. Dalej szlak biegnie do Fromborka przez wiadukt nad tzw. „berlinką”, czyli dawną autostradą do Królewca – dziś drogą szybkiego ruchu. Z Fromborka można wrócić do Braniewa szosą przez Stepień (46,3 km) lub szlakiem Green Velo przez Nową Pasłękę (58,3 km).
Nad Fromborkiem góruje położony na wzgórzu, średniowieczny zespół katedralny, w skład którego wchodzi bazylika archikatedralna pw. Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja Apostoła. Wewnątrz świątyni znajduje odkryty kilka lat temu grób Mikołaja Kopernika. Wzgórze Katedralne jest otoczone systemem obwarowań i budynków dawnych kanonii. W obrębie murów ma swoją siedzibę Muzeum Mikołaja Kopernika oraz planetarium. W dzwonnicy, zwanej także Wieżą Radziejowskiego, znajduje się wahadło Foucaulta, a na jej szczycie udostępniono taras widokowy, położony 70 m n.p.m.
Warto także odwiedzić Muzeum Historii Medycyny, mieszczące się w budynku dawnego szpitala Świętego Ducha, oraz zabytkową wieżę wodną z XVI w.

Nawierzchnia i oznakowanie trasy
Trasa przebiega drogami asfaltowymi i nie jest oznakowana.

Atrakcje na trasie
• Kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Braniewie
• Spichlerz nad rzeką Pasłęką w Braniewie
• Wieża bramna zamku biskupiego w Braniewie
• Zapora na rzece Pasłęce
• Elektrownia wodna w Pierzchałach
• Rezerwat przyrody Ostoja bobrów na rzece Pasłęce
• Wzgórze Katedralne we Fromborku (wariant trasy)

Kilometraż wycieczki
• 0 km - Braniewo
• 10 km - Pierzchały (wieś)
• 10,8 km - Pierzchały (elektrownia)
• 11,9 km - Jezioro Pierzchalskie (zapora)
• 12,8 km - Pierzchały (plaża)
• 15,7 km - Czosnowo
• 32,3 km - Braniewo


Punkt Informacji Turystycznej w Braniewie
ul. Katedralna 7, 14-500 Braniewo, tel. 55 64 43 303
it_braniewo1@poczta.onet.pl, www.it.braniewo.pl

DRUKUJ

Miejsca w wycieczce (1)

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013