Język:

Wycieczki

Szlakiem Pocztyliona

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
48.4 km
Czas
4:30 hh
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
390 min
Najwyższy punkt
105 m
Najniższy punkt
1 m
Województwo:
Warmińsko-Mazurskie
Królestwo:
Nad Zalewem Wiślanym
Miejsce startu:
Zielonka Pasłęcka PKP
Miejsce końca:
Elbląg PKP

Trasa pokrywa się z fragmentem dłuższego „Szlaku Pocztyliona” (129 km), prowadzącego na Pojezierze Iławskie. Wycieczka rozpoczyna się w Zielonce Pasłęckiej – do punktu startu można dojechać pociągiem z Elbląga. Ze względu na różnicę wysokości punktu startu i mety wynoszącą ponad 100 metrów, jest to sugerowany kierunek przejazdu.
W Zielonce Pasłęckiej warto zwiedzić barokowy kościół z końca XVIII w. W jego wnętrzu znajduje się obraz Chrystusa Miłosiernego, przywieziony do wsi przez ludność wysiedloną z Wołynia po II wojnie światowej. Cudowny wizerunek sprawił, że w miejscu tym zostało ustanowione sanktuarium.
Kolejną miejscowością na trasie są Kwitajny. Na jej terenie znajduje się duża posiadłość z pałacem, kościołem i zachowaną zabudową folwarczną, która należała do rodu Doenhoff. Do 1945 r. jej właścicielką była Marion von Doenhoff – dziennikarka, która swoja ucieczkę z Prus opisała w książce „Nazwy, których już nikt nie wymienia”. Warto również zajrzeć na przylegający do posiadłości cmentarz.
Ważnym punktem na trasie wycieczki jest Pasłęk, zwany dawniej Pruskim Holądem, a to ze względu na osadników holenderskich, sprowadzonych tu do osuszania bagien i mokradeł. Pasłęk uzyskał prawa miejskie w 1297 r. i jest jednym z najstarszych miast regionu. Mimo poważnych zniszczeń z okresu II wojny światowej, w Pasłęku zachowało się wiele cennych zabytków, m.in. otoczone murami obronnymi z gotycką bramą Stare Miasto, XIV-wieczny gotycki ratusz z podcieniami, kościół pw. św. Bartłomieja, także z XIV w., w którego wnętrzu znajdują się organy firmy Hildebrandt z 1719 r. oraz zamek krzyżacki, będący obecnie siedzibą lokalnych instytucji kultury. Przez położone na skraju Pojezierza Iławskiego miasto płynie rzeka Wąska, szlak kajakowy do jeziora Druzno. Wart uwagi jest tez park ekologiczny im. S. Pankalli.
Na kolejnym odcinku trasy położona jest malownicza i bogata w rzeźby aniołów wieś tematyczna Aniołowo. W okresie wakacji odbywa się tu Międzynarodowy Zlot Miłośników Aniołów. Przed Elblągiem warto jeszcze zatrzymać się w Przezmarku, aby zwiedzić zabytkowy kościół, wzniesiony przez Prusów w połowie XIV w. na mocy porozumienia z Krzyżakami.
Z położonego na Wysoczyźnie Elbląskiej Przezmarka trasa prowadzi do Elbląga, leżącego niemal 80 m niżej względem poziomu morza, na Żuławach Wiślanych.

Wariant trasy (25 km)
Trasę można skrócić, rozpoczynając wycieczkę w Pasłęku.

Nawierzchnia i oznakowanie trasy
Trasa przebiega drogami asfaltowymi i w całości pokrywa się z żółtym szlakiem PTTK.

Atrakcje na trasie
• Sanktuarium Jezusa Miłosiernego w Zielonce Pasłęckiej
• Zespół pałacowo-parkowy w Kwitajnach
• Stare Miasto w Pasłęku
• Zamek krzyżacki w Pasłęku
• Ratusz w Pasłęku
• Aniołowo - "anielska wieś"
• Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Przezmarku
• Kościół pw. św. Bartłomieja w Pasłęku

Kilometraż wycieczki
• 0 km - Zielonka Pasłęcka
• 11,2 km - Kwitajny
• 23,4 km - Pasłęk
• 32,3 km - Aniołowo
• 41,8 km - Przezmark
• 46,6 km - Gronowo Górne
• 48,4 km - Elbląg

Punkt Informacji Turystycznej w Elblągu
ul. Stary Rynek 25, 82-300 Elbląg, tel. 55 23 93 377
ielblag@umelblag.pl

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013