Język:

Wycieczki

Wokół jeziora Druzno

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
47.4 km
Czas
4:00 hh
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
300 min
Najwyższy punkt
6 m
Najniższy punkt
1 m
Województwo:
Warmińsko-Mazurskie
Królestwo:
Nad Zalewem Wiślanym
Miejsce startu:
Elbląg
Miejsce końca:
Komorowo Żuławskie

Wycieczka rozpoczyna się na obrzeżach Elbląga, w pobliżu węzła drogowego Elbląg-Południe, i w całości przebiega przez tereny Żuław Wiślanych, prowadząc niebieskim szlakiem rowerowym.
Pierwszy odcinek szlaku prowadzi do wsi Raczki Elbląskie. Znajduje się tu najniżej położony (1,8 m p.p.m.) powstały w sposób naturalny obszar depresji w Polsce. Ten specyficzny układ terenu można zaobserwować z wałów nad brzegiem jeziora Druzno, którego dno także znajduje się poniżej poziomu morza, w tzw. kryptodepresji.
Za Raczkami Elbląskimi trasa zbliża się do brzegu Druzna – dawnej zatoki morskiej. Akwen wraz z otaczającym go pasem brzegowym stanowi obecnie rezerwat przyrody, Głębokość jeziora sięga 2,5 m. Jego środkiem prowadzi tor wodny Kanału Elbląskiego. Ze względu na zdarzające się cofki wody bałtyckiej z Zatoki Elbląskiej, jezioro jest w niewielkim stopniu zasolone.
Szlak prowadzi dalej wokół jeziora. Warto zwrócić uwagę na zabudowę mijanych po drodze wsi. Jest ona bardzo uporządkowana, część domów stoi na terpach, czyli wzniesieniach terenu utworzonych sztucznie w celu zmniejszenia ryzyka powodziowego. Podczas wycieczki można także zaobserwować urządzenia melioracyjne, pozwalające ochronić Żuławy przed podtopieniami.
W pobliżu wsi Żółwiniec stoi wieża widokowa, z której rozciąga się widok na okolicę. Można z niej zobaczyć położoną prawie 200 m n.p.m. Wysoczyznę Elbląską, wieżę kościoła pw. św. Mikołaja w Elblągu (95 m wysokości) oraz kościół w Przezmarku.
W Dzierzgonce znajduje się zabytkowy most obrotowy nad rzeka Dzierzgoń, który był używany jeszcze w latach 70. XX w. Most jest jednym z trzech tego typu obiektów w okolicy. Dwa pozostałe znajdują się w Elblągu i Rybinie i są mostami kolejowymi.
Ostatni odcinek trasy przebiega w pobliżu Janowa. W okolicach wsi pod koniec XX w. została odkryta legendarna, opisywana w IX w. przez podróżnika Wufstana, nadmorska osada handlowa – Truso – będąca ośrodkiem wymiany towarów z Prusami.
Wycieczka kończy się przy stacji PKP Komorowo Żuławskie. Stąd można wrócić do Elbląga pociągiem lub rowerem

Wariant trasy (57,2 km)
Z Komorowa Żuławskiego można wrócić do Elblaga starą drogą nr 7.

Nawierzchnia i oznakowanie trasy
TRASA OZNAKOWANA
Większa część trasy przebiega drogami asfaltowymi i z płyt betonowych, krótkie odcinki mają nawierzchnię brukową i szutrową. Trasa pokrywa się z niebieskim szlakiem PTTK.

Atrakcje na trasie
• Najniższej położony punkt Polski w Raczkach Elbląskich
• Rezerwat Jezioro Drużno
• Most obrotowy w Dzierzgonce
• Wieża widokowa w Żółwińcu

Kilometraż wycieczki
• 0 km - Elbląg
• 2,4 km - Raczki Elbląskie
• 12,7 km - Jurandowo
• 15,5 km - Żółwiniec
• 20,1 km - Dzierzgonka
• 26 km - Stankowo
• 42 km - Węzina
• 45,7 km - Komorowo Żuławskie

Punkt Informacji Turystycznej w Elblągu
ul. Stary Rynek 25, 82-300 Elbląg, tel. 55 23 93 377
ielblag@umelblag.pl

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013