Język:

Wycieczki

Kielce MTB – dwie pętle wokół Góry Pierścienicy

MTB

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
13.5 km
Czas
1:30 hh
Poziom trudności
dla zaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
120 min
Najwyższy punkt
385 m
Najniższy punkt
284 m
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Punkt początkowy: Miejsce Odpoczynku Rowerzystów przy Parku Kultury i Wypoczynku „Stadion”
Miejsce końca:
Punkt początkowy: Miejsce Odpoczynku Rowerzystów przy Parku Kultury i Wypoczynku „Stadion”

Wystające korzenie, kamienie usuwające się spod kół, nisko zwisające gałęzie, ostre podjazdy i karkołomne zjazdy… moc dwóch krótkich pętli w okolicach Pasma Posłowickiego leży nie w ich długości, ale w ukształtowaniu terenu i nawierzchni, które usatysfakcjonują niejednego amatora kolarstwa górskiego. Trasa prowadzi w większości przez tereny leśne na obrzeżach Kielc. Brak tu zabytków charakterystycznych dla centrów miast, co nie oznacza, że tereny te pozbawione są świadectw burzliwej historii.
Naszą wycieczkę rozpoczynamy przy MORZ-e na terenie Parku Kultury i Wypoczynku potocznie nazywanego „Stadionem”. Skręcamy w lewo i po przejechaniu kilkudziesięciu metrów (po drodze mijamy hotel z wypożyczalnią rowerów) skręcamy przy kamiennym obelisku za znakami szlaku czerwonego w lewo, w drogę gruntową. Trasa pnie się ostro pod górę. Spotykamy tu pierwsze wystające korzenie oraz usuwające się spod kół kamienie, które towarzyszyć nam będą przez większość trasy. Po przejechaniu ok. kilometra naszym oczom ukazuje się tzw. „pomnik straceń”. W czasie II wojny światowej tereny kieleckiego „Stadionu” były miejscem masowych mordów, a pomnik stoi na miejscu egzekucji z 1940 r. Po chwili zadumy opuszczamy to miejsce. Po trudach dalszego podjazdu docieramy do punktu widokowego na szczycie Góry Pierścienicy (367 m n.p.m.), skąd roztacza się wspaniała panorama na Kielce.
Nadeszła pora na powrót w stronę miejsca startu. Na ok. 2 kilometrze trasy spotykamy dość trudny technicznie, stromy zjazd. Dalej, bez większych problemów docieramy do parkingu przy Miejscu Odpoczynku Rowerzystów. Po krótkiej przerwie kierujemy się ponownie w lewo. Tym razem jednak podążamy za znakami szlaku niebieskiego. Trasa prowadzi nas łagodną drogą asfaltową, a następnie gruntową. Po przejechaniu ok. 4,7 km, na niewielkiej polanie spotykamy drogowskazy prowadzące nas na teren rezerwatu geologicznego Biesak-Białogon. Miłośników geologii z pewnością zainteresuje fakt, że w tym nieczynnym wyrobisku zaobserwować można anormalny układ warstw skalnych (skały ordowiku znajdują się pod skałami kambryjskimi).
Dalsza trasa wąskimi, leśnymi drogami pnie się zboczem Góry Kamiennej. Po zjeździe ze wzniesienia oraz niewielkim przewyższeniu docieramy do drogi asfaltowej, przy której rozstawione są tablice edukacyjne Lasów Państwowych. Szlak po ok. 3 kilometrach skręca w lewo, ponownie w drogę gruntową. Po przejechaniu niecałego kilometra spotykamy znaki szlaku czerwonego, którym wracamy na parking przy MOR.


Przebieg i kilometraż:


• Kielce Stadion Leśny (MOR) – 0km
• Miejsce Pamięci Narodowej – 0, 7 km
• Punkt widokowy na Górze Pierścienicy – 1 km
• Parking Mor – 2,6 km
• Odbicie do rezerwatu Biesak-Białogon – 4,7 km
• Początek drogi asfaltowej – 9,20 km
• Kielce Stadion Leśny (MOR) – 13,5 km


Ewentualne warianty wycieczki:
Wycieczkę stanowią dwie pętle, które zaczynają się przy Miejscu Odpoczynku Rowerzystów. Każda z tych pętli może być rozpatrywana jako osobny przejazd po trasie górskiej.


Opis oznakowania i infrastruktury:
Trasa wycieczki to propozycja dwóch pętli poprowadzonych wzdłuż oznakowanych rowerowych szlaków turystycznych:
• pętla krótsza (ok. 2,6 km) – oznakowana w sposób niestandardowy – pochylona sylwetka rowerzysty górskiego w kolorze czerwonym umieszczona na białym tle. Kierunek jazdy (z wyjątkiem jazdy prosto) oznaczony jest za pomocą strzałek w kolorze czerwonym; szlak oznakowany jest jednostronnie;
• pętla dłuższa (ok. 11 km) – oznakowana w sposób niestandardowy – pochylona sylwetka rowerzysty górskiego w kolorze niebieskim umieszczona na białym tle. Kierunek jazdy (z wyjątkiem jazdy prosto) oznaczony jest za pomocą strzałek w kolorze niebieskim; szlak oznakowany jest jednostronnie; na trasie tej pętli spotykamy również oznakowanie edukacyjnej ścieżki rowerowej (oznakowanie niestandardowe przedstawiające czarne symbole roweru i liścia na białym tle).
Szlaki oznakowane są bardzo dobrze, co umożliwia szybką orientację w trudnym, górskim terenie.

UWAGA! Szlaki oznakowane są jednostronnie (wyłącznie zaproponowany kierunek jazdy posiada oznakowanie w terenie). Z tego powodu nie jest rekomendowane odwrócenie kierunku jazdy.
Trasa rozpoczyna się przy Miejscu Odpoczynku Rowerzystów w Kielcach. W pobliżu znajduje się hotel z wypożyczalnią rowerów, restauracją oraz stojakami na rowery. W pobliżu znajdują się tablice informacyjne dotyczące szlaków turystycznych w okolicy. Przy trasie znajdziemy również stojaki rowerowe przy tablicach edukacyjnych ustawionych w ramach leśnego rowerowego szlaku dydaktycznego.


Nawierzchnia:
Trasa prowadzi w większości nieutwardzonymi drogami leśnymi. Częstym elementem są kamienie oraz wystające korzenie, które amatorom tras MTB dostarczą dodatkowej przyjemności z jazdy po wymagającym, górskim terenie. Dojazd do obydwu pętli odbywa się z krótkim fragmentem drogi asfaltowej (al. Na Stadion).
Pętla wiodąca po szlaku niebieskim posiada dłuższy fragment o nawierzchni asfaltowej (ok. 3 km przeciwpożarowej drogi technicznej), który pozwala na złapanie oddechu po odcinkach terenowych oraz rozwinięcia większych prędkości na zjazdach. Na ok. 4,5 kilometrze wycieczki pojawia się kilkudziesięciometrowy odcinek drogi piaszczystej, który jednak nie powinien sprawiać problemu doświadczonym rowerzystom.

Pętla wyznaczona przez szlak niebieski na odcinkach prowadzących u podnóża gór Pasma Posłowickiego może po większych opadach deszczu być błotnista – okresowo należy uważać na wodę, która zbiera się w nielicznych koleinach.


Wykaz atrakcji na trasie wycieczki:
• Park Kultury i Wypoczynku „Stadion” (szlaki piesze, rowerowe, tereny rekreacyjne);
• miejsca pamięci narodowej;
• punkt widokowy na Górze Pierścienicy;
• leśna ścieżka edukacyjna (tablice informacyjne).

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013