Język:

Wycieczki

Lasami Konecczyzny

Rodzinne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
23.8 km
Czas
2:00 hh
Dla kogo
Dla rowerzystów okazjonalnych, Dla miłośników przyrody
Poziom trudności
dla początkujących
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
240 min
Najwyższy punkt
260 m
Najniższy punkt
209 m
Połączony z GreenVelo
TAK
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Parking przy zbiorniku wodnym przy ul. Browarnej
Miejsce końca:
Parking przy zbiorniku wodnym przy ul. Browarnej

W Końskich, stolicy województwa świętokrzyskiego, swój początek (a dla niektórych koniec) ma Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Zanim jednak wyruszysz na wyprawę najdłuższym szlakiem rowerowym Polski: co powiesz na krótką wycieczkę po malowniczych okolicach Końskich?

Na trasie nie brakuje ciekawostek historycznych. Już w samych Końskich zobaczysz kościół, w którym bez problemu odnajdziesz wątki świadczące o jego średniowiecznym rodowodzie. Znajdziesz tu też zespół pałacowo-parkowy rodziny Małachowskich.Choć wspaniała wizja XVIII-wiecznej rezydencji nigdy nie została do końca zrealizowana, to okazałe skrzydła pałacu i otaczający je park to idealne miejsce dla miłośników ciekawej architektury – także tej nawiązującej do… starożytnego Egiptu czy antycznej Grecji. Poza miastem będziesz mieć okazję, by zapoznać się z ciekawą historią przemysłu na ziemi koneckiej – koniecznie zaplanuj sobie dłuższą przerwę przy zabytkowej drewnianej kuźnicy wodnej. Na trasie wycieczki nie brakuje też ciekawostek przyrodniczych. W miejscowości Piła zwróć uwagę na grupę aż 6 imponujących, uznanych za pomnik przyrody dębów. Niemal przez cały czas otaczać Cię będzie spokojny krajobraz – scenerią do Twojego aktywnego wypoczynku będą otaczające miasto lasy i spokojne wioski.

Przebieg i kilometraż
Końskie ul. Browarna (0,0km) – Kornica (5,8 km) – Młynek Nieświński (10,4 km) – Drutarnia (12,7 km) – Stara Kuźnica (15 km) – Piła (20 km) – Końskie ul. Browarna (23,7 km)

Rodzaj nawierzchni
Droga asfaltowa – 12,7 km (53,6%)
Droga dla rowerów – 3,8 km (16%)
Droga gruntowa leśna –2,2 km (9,3%)
Droga szutrowa – 5,0 km (21,1%)

Sposób oznakowania wycieczki
Końskie ul. Browarna – ul. Południowa: szlak Green Velo
Końskie ul. Południowa – ul. Partyzantów: niebieski szlak rowerowy
Końskie ul. Partyzantów – ul. Koneckich Odlewników: bez oznakowania
Końskie ul. Koneckich Odlewników – ul. Przemysłowa – Kornica: bez oznakowania
Kornica – Stara Kuźnica – Piła: czerwony szlak rowerowy
Piła – Końskie: bez oznakowania

Opis techniczny przebiegu wycieczki:
Wycieczkę rozpoczynasz w Końskich, na parkingu przy ul. Browarnej. Kierując się znakami szlaku Green Velo przejeżdżasz Aleją Katyńską między malowniczymi zbiornikami wodnymi w kierunku ul. Południowej. Jedziesz nią ok. 0,5 km i skręcasz w lewo w ul. Polną. Na ul. Kieleckiej wjeżdżasz na drogę dla rowerów, która wzdłuż ulicy: Solidarności, Koneckich Odlewników i Przemysłowej wyprowadza Cię z miasta od strony północnej. W Kornicy spotykasz znaki czerwonego szlaku rowerowego. Podążaj nimi aż do miejscowości Piła. Po drodze miniesz kilka urokliwych zbiorników wodnych w Baryczy, Drutarni, Starej Kuźnicy i Pile. Większość trasy na tym odcinku biegnie drogami gruntowymi oraz szutrami przez las. Na dłuższy odpoczynek warto zaplanować sobie Starą Kuźnicę, gdzie, oprócz zabytkowej kuźnicy wodnej, przy plaży zlokalizowanego tam zbiornika wodnego ustawiono kilka wiat ze stołami i ławkami. Kolejnym interesującym punktem na trasie jest grupa 6 pomnikowych dębów w Pile. Tu  też musisz zachować szczególną ostrożność, przecinając dość ruchliwą drogę krajową nr 42. Następnie dojeżdżasz do miejscowości Górny Młyn. Za nią przekraczasz linię kolejową i ulicą Folwarczną wracasz do Końskich – a dokładnie do miejsca, w którym rozpoczęła się Twoja wycieczka.

 

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013