Język:

Wycieczki

W Krainie Legend Świętokrzyskich – Duża Pętla Bielińska

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
38.2 km
Czas
6:00 h
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
210 min
Najwyższy punkt
597 m
Najniższy punkt
287 m
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Parking obok kościoła w Bielinach
Miejsce końca:
Parking obok kościoła w Bielinach

Poczuj klimat Gór Świętokrzyskich bez konieczności pokonywania trudnych technicznie odcinków. Przez większość wyprawy towarzyszyć nam będą niepowtarzalne widoki na Świętokrzyski Park Narodowy i Cisowsko-Orłowiński Park Krajobrazowy. Trudy związane z pokonaniem podjazdu na Łysą Górę wynagrodzi wizyta w najstarszym polskim sanktuarium. O bogatej tradycji Gór Świętokrzyskich przekonamy się zwiedzając Osadę Średniowieczną w Hucie Szklanej lub odpoczywając w cieniu zabytkowej chałupy w Kakoninie.
Bieliny, niewielka miejscowość w sercu Gór Świętokrzyskich, to doskonałe miejsce do rozpoczęcia rowerowej wyprawy na Łysiec – owianą tajemnicą górę słynącą z legend o sabatach czarownic i z opactwa strzegącego relikwii Drzewa Krzyża Świętego.
Wycieczkę rozpoczynamy z parkingu przy XVII-wiecznym kościele w Bielinach, skąd wyjeżdżamy główną trasą w lewo. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo w ulicę Starowiejską, a następnie w ulicę Partyzantów. Spotykamy tu znaki zielonego szlaku rowerowego, które towarzyszyć nam będą przez całą wycieczkę.
Przez Czaplów docieramy do Makoszyna. Mijamy kapliczkę i przekraczamy (uwaga na samochody) drogę krajową. Skrajem Cisowsko-Orłowińskiego parku krajobrazowego docieramy do Lechowa. Po ponownym przekroczeniu drogi nr 74 zmierzamy ku Bartoszowinom. Jazda do Huty Szklanej dostarcza wielu wrażeń. Po kilku minutach osiągamy szczyt wzniesienia, z którego rozpościera się widok na otoczone pasmami górskimi Bieliny. Po zjeździe dojeżdżamy do drogi gruntowej biegnącej wzdłuż otuliny Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
W Hucie Szklanej warto zatrzymać się na dłużej, by skorzystać z obiektów gastronomicznych, zakupić pamiątki oraz przyjrzeć się życiu dawnych Słowian w Osadzie Średniowiecznej. Droga asfaltowa wprowadza nas na teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Po drodze mijamy platformę widokową na gołoborzu oraz charakterystyczną wieżę Centrum Nadawczego. Naszym oczom ukazuje się prastare opactwo pobenedyktyńskie. Warto zwiedzić gotyckie krużganki, klasycystyczne wnętrze kościoła, kaplicę Oleśnickich skrywającą relikwie Krzyża Świętego oraz zrekonstruowaną niedawno wieżę kościelną z punktem widokowym.
Wracamy do Huty Szklanej. Z równoległej do granicy parku narodowego drogi roztacza się panorama na Góry Świętokrzyskie. Kolejny postój zaplanować można w Kakoninie, w pobliżu zabytkowej, XIX-wiecznej chałupy.
Z Kakonina kierujemy się na Porąbki. Za budynkiem szkoły skręcamy w lewo. Dalszą drogę wyznaczać będzie widoczny kościół w Bielinach.


Przebieg i kilometraż:
• Bieliny – 0km
• Makoszyn – 6km
• Lechów – 10km
• Bartoszowiny – 15km
• Huta Szklana – 18km
• Łysa Góra – 21km
• Huta Szklana – 23km
• Huta Podłysica – 26km
• Podlesie – 30km
• Kakonin – 32km
• Porąbki - 35km
• Bieliny – 38,2km


Opis oznakowania i infrastruktury:
Cała trasa oznakowana jest wg standardu znakowania turystycznych szlaków rowerowych PTTK. W górnej części znaku umieszczony jest symbol roweru w kolorze czarnym, w dolnej – prostokąt w kolorze zielonym.
W trakcie rowerowej wędrówki turyści mogą zaplanować postój w dobrze wyposażonych miejscach. Pierwszy spotykamy przy placu zabaw w Makoszynie, tuż przy budynku szkoły podstawowej (znajdują się tam stojaki do postoju rowerów). Chwili oddechu w pięknych okolicznościach przyrody turyści mogą zażyć w strefie rekreacji przy zagospodarowanej infrastrukturze okołoturystycznej w Hucie Szklanej (do dyspozycji rowerzystów są wiaty, ławki, plac zabaw, pasaż handlowy, stojaki na rowery). Chętni mogą także odwiedzić Osadę Średniowieczną. Na szczycie Łyśca, przy zespole klasztornym, cykliści zaznają relaksu mając przed sobą malownicze krajobrazy, korzystając z ławek i punktów gastronomicznych.
Kolejne miejsce, przy którym można urządzić postój to plac zabaw oraz wiata z ławkami przy budynku szkoły w Hucie Podłysicy. Dobrym miejscem do odpoczynku jest również teren przy zrekonstruowanej zagrodzie chłopskiej w Kakoninie.


Nawierzchnia:
Większość trasy prowadzi drogami asfaltowymi (ok. 83%). Odcinek gruntowy napotykamy w Makoszynie (odcinek ok. 170 metrów). Za leśniczówką w Bartoszowinach napotykamy na drogę gruntową (odcinek ok. 1800 metrów), która sezonowo może być podmokła i stwarzać utrudnienie dla rowerzystów.
Trudniejszy odcinek znajduje się również w Podlesiu: za leśniczówką Huta rozpoczyna się droga gruntowa o długości ok. 1550 metrów. Na drodze znajduje się poprzeczny uskok, z którym początkujący rowerzyści mogą mieć trudności.
Około 300 metrów za miejscem, w którym trasa rowerowa odchodzi od czerwonego szlaku pieszego, na granicy Parku Narodowego, napotykamy ostrzejszy zjazd drogą gruntową.
Droga gruntowa (ok. 3 km) prowadzi również od szkoły w Porąbkach do Bielin.
Wykaz atrakcji na trasie wycieczki:
• kościół pw. Świętego Józefa Oblubieńca N.M.P. w Bielinach (ul. Żeromskiego 12, 26-004, tel. 41 302 50 13, www.bieliny.kielce.opoka.org.pl)
• Świętokrzyski Park Narodowy (www.swietokrzyskipn.org.pl)
• Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej (Huta Szklana 37, 26-004 Bieliny, tel. 41 260 81 56, zamowienie@bieliny.pl, www.osadasredniowieczna.eu)
• Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego (Święty Krzyż 1, 26-004 Bieliny, tel. 41 317 70 21, www.swietykrzyz.pl)
• Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego (Św. Krzyż 1; 26-004 Bieliny, tel. 41 31 77 087; 690 080 034, www.swietykrzyz.pl)
• Zabytkowa, XIX-wieczna chałupa w Kakoninie


DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013