Język:

Wycieczki

Wyprawa w cieniu Łysicy – Góry Świętokrzyskie

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
29.1 km
Czas
2:37 hh
Dla kogo
Dla amatorów pięknych widoków, Dla miłośników przyrody, Dla miłośników kolarstwa górskiego
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
400 min
Najwyższy punkt
458 m
Najniższy punkt
266 m
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Centrum Edukacyjne Szklany Dom w Ciekotach
Miejsce końca:
Centrum Edukacyjne Szklany Dom w Ciekotach

Łysica, najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich, pozostaje miejscem niedostępnym dla rowerzystów. Znajduje się ona na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego, w miejscu, które odwiedzać mogą tylko piechurzy. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wybrać się na rowerową wyprawę po zachodniej stronie Łysogór, by cieszyć się spektakularnymi widokami, także na Łysicę. Przed otworzą się szerokie panoramy z Kraińskiego Grzbietu czy Góry Klonówki. Na trasie spotkasz jednak znacznie więcej atrakcji niż tylko panoramy i pejzaże. Już na samym początku Centrum Edukacji i Kultury Szklany Dom, z drewnianym dworkiem i nowoczesną ekspozycją literacką, zachęca, by zostać tu nieco dłużej i lepiej poznać miejsce, które kształtowało wrażliwość literacką młodego Stefana Żeromskiego. Podczas wycieczki poznasz też ciekawostki przyrodnicze. Owiany legendami Diabelski kamień na Górze Klonówce to obowiązkowy przystanek dla tych, których pasjonuje geologia i historia naszej planety. Dzieje tej części Gór Świętokrzyskich sięgają nawet pół miliarda lat, czego niezbitym dowodem jest właśnie ta wychodnia twardego piaskowca kwarcytowego. Jeśli mało Ci geologicznych wrażeń, koniecznie zajrzyj do Muzeum w Świętej Katarzynie, gdzie zobaczysz cenne okazy skał, minerałów i skamieniałości z całego świata. A skoro już o całym świecie mowa… wycieczka w cieniu Łysicy będzie doskonałą okazją, by przyjrzeć się miniaturom najsłynniejszych budowli z całego globu. A wszystko to za sprawą Parku Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno.

Przebieg i kilometraż
Ciekoty (0,0 km) – Mąchocice Scholasteria (3,8 km) – Masłów Drugi (6,1 km) – G. Klonówka (7,0km) – Ameliówka (9,9 km) – Podmąchocice (12,3km) – Bęczków (13,8 km) – Krajno-Parcele (15,9 km) – Krajno Pierwsze (18 km) – Sabat Krajno (21 km) – Święta Katarzyna (23 km) – Wilków (26,3 km) – Ciekoty (28,8km)

Rodzaj nawierzchni
Droga dla rowerów (asfaltowa) – 6,8 km (23,6%)
Droga asfaltowa – 16,3 km (56,6%)
Droga gruntowa leśna – 5,3 km (18,4%)
Droga szutrowa – 0,4 km (1,4%)

Opis techniczny przebiegu wycieczki
Wycieczkę rozpoczynasz przy Centrum Edukacji i Kultury “Szklany Dom w Ciekotach”, gdzie znajduje się również punkt informacji turystycznej, Dworek Stefana Żeromskiego oraz malowniczo położony zalew. Stąd drogą dla rowerów kieruj się w stronę Kielc. Na skrzyżowaniu opuść ścieżkę rowerową i skręć w prawo do Brzezinek. Przy cmentarzu skręć w lewo i jedź asfaltem pod górę. Tu zaczyna się kilkukilometrowy podjazd, momentami dochodzący do ponad 10% nachylenia. W Mąchocicach Scholasterii droga asfaltowa przechodzi w drogę gruntową. Tu zaczyna się bardzo trudny odcinek, przejezdny tylko na rowerze MTB. Docierasz nim do Masłowa Drugiego i, po przejechaniu 150m asfaltem, wjeżdżasz ponownie na drogę gruntową (o tym, że jesteś we właściwym miejscu poinformują Cię znaki żółtego szlaku rowerowy i czerwonego pieszego). Trasa wycieczki w dalszym ciągu prowadzi pod górę, by w kulminacyjnym momencie, w okolicy Góry Klonówki, osiągnąć ok. 457 m n.p.m. Dalej musisz liczyć się z trudnym technicznie terenem (zwłaszcza po opadach deszczu). Niestety, ze względu na jeżdżące po tym terenie quady i auta terenowe, dużym utrudnieniem mogą być głębokie koleiny. Wyjeżdżasz w okolicy malowniczo położonych hoteli Przedwiośnie i Ameliówka, by następnie drogą asfaltową zjechać (uwaga na ostry zjazd) do Przełomu Lubrzanki. Gdy trafiasz na drogę dla rowerów, skręcasz w prawo, a następnie w lewo na Bęczków. Początkowo trasa biegnie płasko, by znów zacząć wznosić się aż na sam Kraiński Grzbiet. Jedziesz nim ok. 1,5 km, a wysiłek wynagrodzą Ci rozległe widoki na pasma Gór Świętokrzyskich po obu stronach.

 Obok tablicy poświęconej Stefanowi Żeromskiemu skręć w lewo, gdzie drogą (uwaga na kolejny ostry zjazd) dotrzesz do miejscowości Krajno-Zagórze. Skręć w prawo, (po drodze mijasz Park Rozrywki i MIniatur Sabat Krajno) i docierasz do drogi prowadzącej wprost do Świętej Katarzyny. Skręć w lewo i jedź początkowo ścieżką rowerową, a następnie pasem ruchu dla rowerów do centrum turystycznej miejscowości. Znajdują się tu liczne punkty gastronomiczne i obiekty noclegowe. Możesz również odpocząć pod wiatą i zasięgnąć informacji w punkcie informacji turystycznejPo dotarciu do skrzyżowania, skręć w lewo w kierunku Ciekot i Kielc. Stąd wygodną i bezpieczną ścieżką rowerową jedź do miejsca startu. Po drodze w miejscowości Wilków możesz skręć w prawo nad malowniczy zalew rekreacyjny (wycieczka wydłuży się wtedy o ok. 1200 metrów).

Sposób oznakowania wycieczki
Ciekoty – Brzezinki: czerwony szlak rowerowy
Brzezinki (cmentarz) – Mąchocice Scholasteria: bez szlaku
Mąchocice Scholasteria – Ameliówka – Przełom Lubrzanki: żółty szlak rowerowy
Przełom Lubrzanki – Sabat Krajno: bez szlaku
Sabat Krajno – Święta Katarzyna: niebieski szlak pieszy
Święta Katarzyna – Ciekoty – zielony i czerwony szlak rowerowy

Warianty wycieczki
Wariant I – to pełny wariant z trudnym technicznie odcinkiem MTB dla bardzo zaawansowanych rowerzystów
Wariant II – wariant krótszy o 7,5 km, biegnący drogą rowerową wzdłuż drogi przy przełomie Lubrzanki (z Ciekot należy jechać cały czas drogą dla rowerów aż do skrętu na Podmąchocice)

Wykaz atrakcji na trasie wycieczki:
Centrum Edukacyjne „Szklany Dom”– Dworek Stefana Żeromskiego, Ciekoty 76, Masłów
Park Rozrywki i Miniatur SABAT KRAJNO, Krajno Zagórze
Parafia pw. Św. Katarzyny - klasztor sióstr bernardynek, ul. Kielecka 2, Święta Katarzyna
Muzeum Minerałów i Skamieniałości, Ewa i Dariusz Siemońscy, Święta Katarzyna, ul. Kielecka 20

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013