Język:

Wycieczki

Na styku dwóch krain – z Klimontowa do Rytwian

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
38.0 km
Czas
3:00 hh
Dla kogo
Dla miłośników dziedzictwa kulturowego
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
300 min
Najwyższy punkt
238 m
Najniższy punkt
167 m
Połączony z GreenVelo
TAK
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Ziemia Sandomierska i Dolina Dolnego Sanu
Miejsce startu:
Parking przy kolegiacie w Klimontowie
Miejsce końca:
Parking przy Pustelni Złotego Lasu

Krótka wycieczka rowerowa, której trasa łączy ze sobą 2 małe miejscowości o wielkiej historii. Już na samym starcie zapoznasz się z historią Klimontowa zapisaną w monumentalnej kolegiacie pw. św. Józefa (przywodzącej na myśl świątynię z dalekich Włoch) i w harmonijnej bryle przyklasztornego kościoła pw. św. Jacka. Warto wiedzieć, że Klimontów przyciągał osadników wielu wyznań, o czym świadczą pozostałości synagogi. Świętokrzyskie drogi i bezdroża zaprowadzą Cię też do Wiśniowej – miejscowości związanej z rodziną Kołłątajów. Koniecznie zajrzyj do kościoła, gdzie do dziś spoczywa serce Hugo Kołłataja, jednego z twórców Konstytucji 3. Maja oraz do pałacu, w którym zobaczysz wiele pamiątek związanych z tym znakomitym mężem stanu.

Wycieczkę zakończysz w okolicy Rytwian, gdzie swoje miejsce odosobnienia wznieśli przed wiekami kameduli. Dziś Pustelnia Złotego Lasu przechowuje pamięć o dawnych mieszkańcach tego miejsca. Zobaczysz, jak żyli i czym zajmowali się kameduli. Zwiedzisz zabytkowy kościół, a jeśli tylko chcesz – zobaczysz muzeum poświęcone serialowi “Czarne Chmury”, do którego sceny powstawały właśnie w Rytwianach. Na trasie coś dla siebie znajdą też amatorzy wypoczynku nad wodą. W sezonie kąpielowym warto zaplanować dłuższą przerwę na plażowanie w Golejowie – kompleksie malowniczych, śródleśnych jeziorek.

Przebieg i kilometraż
Klimontów (parking przy kościele pw. św. Józefa) (0,0 km) – zalew Szymanowice (2,0 km) – Nawodzice (4,8 km) – Rybnica (8,0 km) – Smerdyna (14,8 km) – Łukawica (17,5 km) – Wiśniowa (22,0km) – Golejów Stawy (31,0 km) – Rytwiany (35km) – Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach (38,0km)

Opis techniczny przebiegu wycieczki
Wycieczkę rozpoczynasz w Klimontowie, na parkingu w pobliżu zabytkowego kościoła pw. św. Józefa – jednej z najbardziej charakterystycznych budowli miasteczka.Przejeżdżasz przez rynek (wiosną, latem i wczesną jesienią miejsce to malowniczo ozdobione jest licznymi kwiatami i kwitnącymi krzewami) i ulicą Osiecką opuszczasz Klimontów w stronę pobliskich Szymanowic Górnych. Mijasz niewielki, zachęcający do krótkiej przerwy zbiornik wodny i jedziesz asfaltem przez Nawodzice i Rybnice. W lesie za Rybnicą napotykasz na trudny technicznie ok. 400-metrowy piaszczysty podjazd – możliwe, że będziesz musiał(a) prowadzić tu rower. Wkrótce powracasz na drogę asfaltową. Mijasz Smerdynę i Łukawicę (jeśli potrzebujesz przerwy, możesz skorzystać z dostępnego tu miejsca odpoczynku). Dojeżdżasz do Wiśniowej, gdzie warto odwiedzić pałac Kołłatajów i kościół. Leśną drogą gruntową (jej pokonanie nie powinno przysporzyć Ci problemów) dotrzesz na obrzeża Staszowa. Nie wjeżdżaj jednak  do centrum miasteczka, ale kieruj się w lewo, za znakami wskazującymi dojazd do kompleksu Jezior Golejowskich. Po krótkiej przerwie w Golejowie ruszaj w dalszą drogę do Rytwian. Od obrzeży miejscowości, do końca wycieczki – Pustelni Złotego Lasu – dzielą Cię ostatnie 3 kilometry.

Sposób oznakowania wycieczki
Klimontów – Wiśniowa: żółty szlak rowerowy oraz Małopolska Droga św. Jakuba (znak muszli)
Wiśniowa – Staszów (obrzeża miasta): bez szlaku
Staszów (obrzeża miasta) – Rytwiany: czarny szlak rowerowy
Rytwiany – Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach: zielony szlak pieszy oraz żółty szlak rowerowy

Rodzaj nawierzchni
Droga asfaltowa – 30km (79%)
Droga gruntowa leśna – 7km (18,4%)
Droga gruntowa polna –0,5km (1,3%)
Droga szutrowa – 0,5km (1,3%)

Warianty wycieczki
Trasa nie jest pętlą. Powrót na miejsce startu możliwy jest tą samą drogą. Inny rekomendowany przez nas wariant prowadzi przez: Strzegom,  Czajków, Smerdynę, Jurkowice, Nawodzice do Klimontowa.

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013