Język:

Wycieczki

W krainie wielu kultur - wokół jeziora Chańcza

Turystyczne

dystans (km) wysokość m n.p.m.
Dystans
35.4 km
Czas
4:01 h
Dla kogo
Dla miłośników dziedzictwa kulturowego, Dla amatorów pięknych widoków
Poziom trudności
dla średniozaawansowanych
O wycieczce
Czas przejazdu ze zwiedzaniem
360 min
Najwyższy punkt
283 m
Najniższy punkt
192 m
Województwo:
Świętokrzyskie
Królestwo:
Góry Świętokrzyskie i okolica
Miejsce startu:
Rynek w Rakowie
Miejsce końca:
Rynek w Rakowie

Choć propozycja wycieczki w okolicy największego akwenu w Świętokrzyskiem nie jest długa, warto przeznaczyć na nią cały dzień, a może i jeszcze dłużej. Dlaczego? Po drodze odwiedzisz historyczne wioski, miasta i miasteczka, których zabytki zaskakują, intrygują i zachęcają, by dokładnie i zwiedzić i poznać ich historię sięgającą wielu stuleci wstecz. Wyprawę rozpoczynasz w Rakowie. Dziś – spokojna wieś, przed wiekami – jeden z ważniejszych ośrodków protestanckich w Rzeczpospolitej, do którego ściągali wybitni myśliciele i akademicy. Co ciekawe, wzloty i upadki społeczności Braci Polskich poznasz odwiedzając nie tylko Dom Ariański, ale też zabytkowe kościoły katolickie. Z Rakowa kręte drogi wśród malowniczych sadów zaprowadzą Cię do Szydłowa. Miasteczko może pochwalić się nie tylko doskonale zachowanymi średniowiecznymi murami obronnymi, ale też zabytkowymi kościołami i synagogą świadczącymi o tym, że Szydłów był miejscem, w którym przez wieki przenikały się kultury i religie.

Warto wydłużyć nieco trasę, by zatrzymać się w zespole pałacowym w Kurozwękach. To niezwykła atrakcja, która łączy szlachecką elegancję ze świetną zabawą. Sercem Kurozwęk jest otoczona fosą rezydencja. Wokół niej znajdziesz moc aktywności - safari wśród bizonów amerykańskich, labirynt w kukurydzy, restauracje i browar. Dłuższą przerwę możesz zaplanować też nad zalewem Chańcza. W sezonie działają tu miejsca przeznaczone do kąpieli i punkty gastronomiczne. Nie ma możliwości, by poznać i zwiedzić wszystko w jeden dzień. Zaplanuj zatem nocleg: w jednym z ośrodków wypoczynkowych nad Chańczą, w gospodarstwie agroturystycznym lub nawet w pałacu w Kurozwękach.

Przebieg i kilometraż
Raków Rynek (0,0 km) – Korytnica (8,7 km) – Szydłów (14 km) – Kotuszów (20 km) – Kurozwęki (23 km) – Kotuszów (26 km) – zalew Chańcza (29 km) – Raków (35,4 km)

 Opis techniczny przebiegu wycieczki:
Wycieczkę rozpoczynasz na rynku (czyli przy placu Wolności) w Rakowie. Za znakami szlaku Green Velo wyjeżdżasz z miasteczka, kierując się na południe. Na krótkim odcinku włączasz się do ruchu na drodze wojewódzkiej nr 756, by zjechać z niej po ok. 600m w stronę zalewu Chańcza. Po ponad 1km drogi gruntowej wracasz na chwilę na drogę wojewódzką, a potem na drogę prowadzącą przez las. Jest to jeden z trudniejszych fragmentów wycieczki, głównie ze względu na piaszczyste podłoże oraz wymagający podjazd. Na tym odcinku trasy najlepiej sprawdzi się rower górski. Jeżeli jednak nie jesteś przygotowany na większe wyzwania, najlepiej nie skręcać w las, tylko przez następne 2 kilometry trzymać się drogi wojewódzkiej, po czym dopiero wtedy skręcić w lewo.
Po przebyciu drogi leśnej wjeżdżasz na asfalt i kierujesz się do Korytnicy, a potem do Szydłowa. Droga prowadzi pomiędzy rozciągniętymi po horyzont sadami.Ulicą wschodnią, a następnie Cmentarną wjeżdżasz do średniowiecznego Szydłowa. Warto zatrzymać się tu na dłużej, by zwiedzić szereg interesujących zabytków i spróbować produktów regionalnych z szydłowskiej śliwki.

Po zwiedzeniu Szydłowa, kontynuuj wyprawę kierując się na Kotuszów, a następnie do Kurozwęk. Wycieczkę możesz jednak skrócić o ok. 6 km nie wjeżdżając do Kurozwęk, ale zlokalizowane tam atrakcje warte są podjęcia dodatkowego wysiłku. Droga powrotna do Rakowa prowadzi wschodnim brzegiem zalewu Chańcza, tuż obok tamy, plaży i punktów gastronomicznych. Tu droga asfaltowa przechodzi w drogę gruntową poprowadzoną między domkami letniskowymi. Na tym odcinku warto posiłkować się śladem wycieczki, by skręcić w odpowiednią drogę, która doprowadzi Cię do kolejnego asfaltowego odcinka. Jedziesz nim ok. 500 metrów, a następnie wjeżdżasz w las za znakami żółtego szlaku rowerowego. Również na tym odcinku utrudnieniem może być piaszczyste podłoże. Jeśli dysponujesz rowerem z szerszymi oponami, ten fragment nie powinien jednak przysporzyć Ci trudności. Tuż przed Rakowem ponownie wjeżdżasz na asfalt i drogą wojewódzką nr 764, a potem ulicą Klasztorną, ponownie docierasz do rakowskiego rynku, gdzie kończy się Twoja wycieczka.

Rodzaj nawierzchni:
Droga asfaltowa – 28,2 km (79,7%)
Droga gruntowa leśna – 6,4 km (18,1 %)
Droga gruntowa polna – 0,8 km (2,2%)

Sposób oznakowania wycieczki
Raków – Pągowiec: szlak Green Velo, czerwony szlak rowerowy
Pągowiec – Korytnica: bez szlaku
Korytnica – Szydłów: żółty szlak pieszy i rowerowy
Szydłów – Kotuszów – Kurozwęki – zalew Chańcza: bez szlaku
Zalew Chańcza – Raków: żółty szlak rowerowy 

Warianty wycieczki:
Wariant I – wariant pełny z dojazdem do Kurozwęk
Wariant II – wariant krótszy o ok. 6 km, bez dojazdu do Kurozwęk

Wykaz atrakcji na trasie wycieczki:
• Kościół pw. św. Trójcy z XVII-wieku, ul. Kościelna 5, 26-035 Raków.
• Dom ministra ariańskiego z przełomu XVI-XVII w., domu wójta z przełomu XVI-XVII w., poreformacki kościół św. Anny z XVII-wieku, poariańska zabudowa Rakowa – informacje w biurze Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Rakowskiej
Szydłów:
• Średniowieczny zespół miejski: synagoga, zamek, muzeum, plac zamkowy, kościół św. Władysława, kościół Wszystkich Świętych – informacje i bilety w Punkcie Informacji Turystycznej w synagodze, ul. Targowa
• Kurozwęki:
• Zespół pałacowy w Kurozwękach, ul. Zamkowa 3, 28-200 Staszów, e-mail: rezerwacja@kurozweki.com, www.bizony.com.
• Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Augustyna, ul. Kościelna 12

DRUKUJ

Przeczytaj także

Rozwój Polski Wschodniej Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013